Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu wniesie o odrzucenie ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Wniosek taki złożył przewodniczący komisji senator Stanisław Gawłowski.
Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu w swojej opinii o ustawie zwróciło uwagę, że podczas drugiego czytania projektu ustawy zostały dodane przepisy, które wykraczają poza jego zakres przedmiotowy i podmiotowy, co moze budzić zatrzezenia co do ich zgodności z konstytucją. Wskazało ponadto, że regulacje nakładające na gminę nowe zadania nie były opiniowane przez Komisję Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a przepisy dotyczące uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania w ograniczonym zakresie nie były konsultowane z uprawnionymi podmiotami. Senatorowie zapoznali się też z opinią prof. Michała Romanowskiego, który analizował ustawę w kontekście wpływu utworzenia NABE na konkurencję na rynku energii elektrycznej, a także cen energii.
Omawiając ustawę, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podkreślił, że ustawa umożliwi „uwolnienie” spółek energetycznych od aktywów węglowych, czyli wydzielenie z grup energetycznych wszystkich aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w oparciu o węgiel kamienny i brunatny, a następnie skonsolidowanie ich w jednej spółce – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Do działalności NABE niezbędne jest pozyskanie finansowania zewnętrznego na spłatę zadłużenia wobec grup energetycznych, kapitał obrotowy oraz pokrycie kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. Ma temu służyć gwarancja przez Skarb Państwa 70% zobowiązań finansowych w postaci kredytu odnawialnego na finansowanie bieżącej działalności z limitem w wysokości 15 mld zł i długoterminowej pożyczki od grup energetycznych: PGE, Energa i Tauron w kwocie do 9,9 mld zł. Termin ochrony gwarancyjnej będzie wynosił 8 lat od dnia utworzenia NABE. Ustawa wprowadza ponadto zmiany w prawie budowlanym, reguluje kwestie wsparcia finansowego dla przedsięwzięć mieszkaniowych, doprecyzowuje zagadnienia dotyczące bezpiecznego kredytu 2%, oszczędnościowego konta mieszkaniowego oraz dopłat do umowy najmu z dojściem do własności mieszkania.