40. rocznica protestów robotników w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku
czwartek, 23 czerwca 2016 20:07

- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 40. rocznicę protestów z 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku składa hołd demonstrantom oraz ofiarom represji i ich rodzinom - czytamy w uchwale, którą posłowie przyjęli dziś przez aklamację. Sejm przypomniał, że 40 lat temu w czerwcu Polacy po raz kolejny otwarcie sprzeciwili się komunistycznej władzy ? przez kraj przetoczyła się fala strajków i demonstracji ulicznych.

Jak napisano w uchwale, w efekcie wprowadzonej przez rząd drastycznej podwyżki cen artykułów spożywczych na ulice kilku polskich miast wyszło co najmniej 80 tys. pracowników zakładów przemysłowych. ? Protesty, zwłaszcza te w Radomiu i Ursusie, zostały brutalnie spacyfikowane, a władza nazwała ich uczestników ?warchołami? ? czytamy w dokumencie.

W uchwale Sejm zwrócił uwagę na okrutne represje, jakim poddano zatrzymanych i aresztowanych. ? Zastosowano wobec nich tzw. ?ścieżki zdrowia?, byli bici, więzieni, wyrzucani z pracy. Wielu zostało inwalidami, często bez środków do życia ? głosi dokument. Jak napisano, kilkadziesiąt osób otrzymało wyroki więzienia bez zawieszenia, nawet do 8-10 lat. - Wśród ofiar znalazł się także ks. Roman Kolarz, który błogosławił robotniczy pochód, za co został zamordowany przez bezpiekę - czytamy w uchwale. Posłowie podkreślili też, że winni represji uniknęli odpowiedzialności, a zbrodnie komunistyczne przedawniły się.

- Protesty w 1976 r. bezpośrednio przyczyniły się do powstania Komitetu Obrony Robotników, a następnie kolejnych organizacji demokratycznej opozycji ? napisano w dokumencie. Sejm przypomniał również, że protesty te stworzyły podstawę do zbudowania solidarności między wszystkimi grupami społecznymi w Polsce.

 
Pismo do ministra zdrowia
wtorek, 14 czerwca 2016 00:00

Wrocław, 14.06.2016 r

Pan

Konstanty Radziwiłł
Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,
w związku z licznymi pismami od położnych w związku z zapowiadanymi zamianami w sektorze Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz nowym pilotażu programu Opieki Koordynowanej w Ciąży, zwracam się do Pana Ministra o wzięcie pod uwagę stanowiska położnych w/w sprawie.
Według Ustawy o zawodzie pielęgniarek i położnych zawód pielęgniarki i położnej jest zawodem samodzielnym i niezależnym, dzięki czemu położne mogą otwierać swoje własne praktyki i samodzielnie podpisywać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Według położnych obecne dążenia resortu zmierzają do zabrania położnym tej samodzielności, na którą pracowały przez wiele lat. Projekt opieki koordynowanej szczytnie zakładają, że położne będą partnerkami lekarzy, szpitali i tak utworzonych konsorcjów, ale zasady takiego typu opieki jasno dają wolno rękę szpitalom i personelowi lekarskiemu na podział środków pieniężnych wg własnego uznania, co będzie miało wpływ na wynagrodzenie położnych. Położne od wielu lat walczą o godziwe wynagrodzenie i swoją pozycje zawodową. Z dużym niepokojem położne przyjmują fakt, że tzw. Opieka Koordynowana zwęża wybór pacjentkom tylko do tych położnych jakie oferuje konsorcjum. A najważniejsze jest wolne prawo wyboru pacjentki, proponowane zmiany ograniczają jej wybór, dostęp oraz jakość usług. Standardy Opieki Okołoporodowej stanowią kluczowy dokument współpracy położnej i kobiety w okresie okołoporodowym.
Szanowny Panie Ministrze mając na uwadze dobro pacjentów oraz jakość wykonywanych usług i poszanowanie dla zawodu położnej, proszę o wzięcie pod uwagę stanowiska położnych.

Z wyrazami szacunku,
Prof. Alicja Chybicka
Poseł na Sejm RP

 
Posiedzenia Zespołu ds. Dzieci
środa, 08 czerwca 2016 00:00

8 czerwca 2016 r. w sali nr 179 w gmachu Senatu odbyło posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, poświęcone sytuacji w objętym strajkiem pielęgniarek Centrum Zdrowia Dziecka. W posiedzeniu uczestniczyli kierownicy klinik i oddziałów CZD, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka.


Posiedzenie zespołu odbyło się w 16 dniu strajku pielęgniarek, które od grudnia 2014 roku są w sporze zbiorowym z dyrekcją CZD. W 14 dniu strajku dyrekcja CZD podjęła decyzję o zamknięciu czterech oddziałów: immunologii, endokrynologii, diabetologii i urologii dziecięcej. Uczestnicy posiedzenia podkreślali, że w CZD leczone są najcięższe przypadki, koszty leczenia są tym samym znacznie wyższe niż koszty leczenia dzieci w szpitalach powiatowych, są też znacznie wyższe niż koszty leczenia osób dorosłych.

 

Wielokrotnie podkreślano, że w wyniku strajku najwięcej ucierpią pacjenci. Uczestnicy posiedzenia zgodnie akcentowali konieczność zintensyfikowania prac, w resorcie zdrowia, nad poprawą sytuacji pediatrii w Polsce i zmianę wyceny wysokospecjalistycznych procedur pediatrycznych, jakie są głównie wykonywane w CZD. W trakcie dyskusji ze zrozumieniem odnoszono się do postulatów pielęgniarek, zwracano jednakże uwagę, że inne grupy zawodowe np. technicy radiolodzy zarabiają mniej niż pielęgniarki, mimo to nie grożą oni dyrekcji CZD strajkiem.


Zwrócono uwagę na zmianę systemu szkolenia pielęgniarek jaka nastąpiła w Polsce po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Pielęgniarki obecnie wyszkolone na poziome
magisterskim mają wyższe oczekiwania płacowe niż pielęgniarki wcześniej szkolone w liceach. Z tych względów poszukują, i znajdują one zatrudnienie poza granicami kraju. Wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek w Polsce należy do jednych z najniższych w Europie. Na 1000 pacjentów w Polsce przypada 5,4 pielęgniarki, podczas gdy we Francji na 1000 pacjentów przypada 9,5 pielęgniarek, w Niemczech zaś 11,3. Zwracano też uwagę, że sytuacja będzie się pogarszała albowiem większość pielęgniarek znajduje się w przedziale wiekowym 46-56 lat, co poskutkuje w najbliższych latach licznymi przejściami na emeryturę.


Członkowie zespołu postanowili wystosować apel do Pani Premier Beaty Szydło i do Ministra Zdrowia Pana Konstantego Radziwiłła zawierający prośbę o podjęcie pilnych
działań zmierzających do zakończenia strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka oraz zintensyfikowanie prac nad systemowym rozwiązaniem problemów pediatrii w Polsce.

 
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
sobota, 04 czerwca 2016 00:00

W sobotę (4 czerwca br.) przedstawiciele dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej świętowali polski Dzień Wolności i Praw Obywatelskich na uroczystościach w miastach regionu, m.in. na marszu Komitetu Obrony Demokracji w Legnicy oraz na pikniku we Wrocławiu.

Na marszu KOD w Legnicy obecny był przewodniczący Grzegorz Schetyna, dyrektor biura krajowego PO Piotr Borys i poseł na Sejm RP Robert Kropiwnicki. We Wrocławiu wspólnie z Grzegorzem Schetyną świętował europoseł Bogdan Zdrojewski, posłanki na Sejm RP: prof. Alicja Chybicka i Aldona Młyńczak, a także senator RP Jarosław Duda.

Czwarty dzień czerwca to w polskiej historii i tradycji politycznej data szczególna. Tego dnia bowiem w 1989 r. odbyły się tzw. wybory kontraktowe - pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce od zakończenia II Wojny Światowej w 1945 r.

Opozycja demokratyczna, zrzeszona pod szyldem Komitetu Obywatelskiego ?Solidarność?, zdobyła w nich aż 99 (na 100) mandatów do Senatu i 161 (na 460) mandatów poselskich na Sejm. Te wybory zapoczątkowały proces polityczny, który doprowadził do fundamentalnego przełomu ustrojowego w Polsce: we wrześniu 1989 r. powstał pierwszy niekomunistyczny rząd kierowany przez premiera Tadeusza Mazowieckiego.

W tym roku obchodzimy 27. rocznicę wyborów z 1989 r. Przypadła ona na dla Polski czas szczególny, gdy pod rządami PiS coraz więcej Polek i Polaków obawia się o przyszłość Polski demokratycznej. Platforma Obywatelska stanowczo sprzeciwia się praktykom rządzenia PiS: łamaniu Konstytcji RP, obrażaniu dużych grup społecznych, stanowienia prawa bez konsultacji społecznych, zakusom na coraz głębszą inwigilację obywateli i wiele innych bardzo poważnych naruszeń zasad demokratycznego państwa prawa.

 
Dzień Dziecka
środa, 01 czerwca 2016 10:26

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 49