Marsz Wolności. Dziękujemy!
niedziela, 07 maja 2017 20:29

Ulicami Warszawy przeszedł wielki Marsz Wolności. 100 000 osób biorąc udział w tej demonstracji pokazał swój sprzeciw przeciwko niszczeniu szkoły, zwalczaniu niezależnych samorządów, upolitycznianiu sądów i antyeuropejskiej polityce PiS.

 

Marsz Wolności organizowała Platforma Obywatelska, zaproszone do udziału w nim były inne partie opozycyjne oraz organizacje sprzeciwiające się działaniom PiS jak federacje samorządowe, Związek Nauczycielstwa Polskiego czy organizacje rodzicielskie.

 

Od samego rana do Warszawy zjeżdżali uczestnicy z całego kraju. Na Placu Bankowym, gdzie rozpoczynał się Marsz atmosfera była bardzo pozytywna, choć odczuwalny był wyraźny sprzeciw wobec obecnej władzy. Ze sceny uczestników do wspólnego śpiewania i zabawy zachęcali posłowie Monika Wielichowska, Andrzej Halicki i Jakub Rutnicki. Budowanie napięcia trwało do godziny kiedy na scenie zaczęli pojawiać się goście, a tłum na Placu Bankowym i okolicznych ulicach był już gęsty.
Pierwsze przemówienie do zebranych wygłosił Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Podziękował wszystkim zgromadzonym, samorządowcom, rodzicom walczącym z deformą edukacji. Mówił o tym, że celem opozycji musi być zatrzymanie destrukcyjnych działań fatalnego rządu PiS. Lider PO podkreślał, że jesteśmy za pozytywną, uśmiechniętą Polską, w której wszyscy są równi, a nie dzieleni na sorty. Na pierwszej scenie wystąpili też m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, Bogdan Borusewicz, Hanna Zdanowska i Borys Budka.

 

Po wystąpieniach uformowało się czoło marszu, politycy i działacze społeczni szli na czele wielobarwnego pochodu wielu organizacji. Dziesiątki tysięcy ludzi wznosiło okrzyki w obronie wartości i idei demokratycznych. Na trasie na uczestników czekały 3 happeningi pokazujące jak władza PiS traktuje Polskę. Pierwszy pokazywał arogancję władzy, brak odpowiedzialności i nadużycia, z którymi mieliśmy za rządów PiS do czynienia przy okazji głośnych kolizji rządowych limuzyn. Drugi nawiązywał do fatalnych dla polskiej przyrody skutków #LexSzyszko. Ostatni to zmiana nazwy ulicy w centrum Warszawy na „Kaczą”.

 

Około godziny 15 Marsz Wolności dotarł na Plac Konstytucji. Tutaj odbyła się druga część wystąpień. Znów głos zabrał Przewodniczący Grzegorz Schetyna, który mówił o konieczności obrony Konstytucji. - Bez zgody społeczeństwa nie pozwolimy na zmianę konstytucji z 1997 roku! – podkreślał. Mówił też o tym, że wszyscy, którzy łamią Konstytucję dziś, w przyszłości za to odpowiedzą. Nawoływał również do zjednoczenia opozycji bo to jedyny sposób na pokonanie PiS-u.

 

Marsz Wolności to kolejna wielka manifestacja sprzeciwu wobec polityki PiS, sprzeciwu powszechnego i zdecydowanego. PiS prędzej niż później straci władzę i musi zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego co teraz robi. Dziękujemy wszystkim 100 000 osób które były na marszu! To wspaniałe widzieć tylu ludzi zjednoczonych w tak kluczowych sprawach.

 
Marsz Wolności 6 maja
piątek, 05 maja 2017 20:18

58f72f5ced0a6www 540_360

6 maja w Warszawie Platforma Obywatelska, przy wsparciu wielu innych partii, organizacji i ruchów społecznych organizuje „Marsz Wolności”.

 

Po co jest ten Marsz?

Rok temu ulicami stolicy przeszedł największy marsz w historii Polski po 1989 r. Zorganizowała go Platforma Obywatelska pod hasłem: „Jesteśmy i będziemy w Europie”. W marszu wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Szli w nim ludzie zaniepokojeni sposobem sprawowania władzy przez rządzącą partię i kierunkiem, w którym zmierza Polska.

Niestety hasła, które wówczas można było przeczytać na transparentach, nie straciły nic ze swej aktualności. Wręcz przeciwnie. Rząd PiS zaostrza antyeuropejską politykę i retorykę.

Chcemy, żeby „Marsz Wolności” był wielkim manifestem przywiązania Polek i Polaków do wartości europejskich. Chcemy by był ostrzeżeniem dla PiS i ludzi, którzy w imieniu tej partii sprawują władzę – bo nie robią tego w imieniu wszystkich Polaków. Ostrzegamy, że nie pozwolimy na łamanie Konstytucji, na niszczenie demokracji. I nie zgadzamy się na wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej.

Pokażmy Europie, że większość Polaków nie podpisuje się pod tym, co na arenie międzynarodowej wyczynia rząd PiS. Polacy czują się Europejczykami, a europejskość, to praworządność. Przywiązanie do wartości europejskiej, to przywiązanie do takich wartości jak: państwo prawa, niezależne samorządy, niezależność sądownictwa, wsparcie dla organizacji pozarządowych, odpolityczniona edukacja, niezależne i wolne badania naukowe, silna i profesjonalna armia.

Jesteśmy narodem, odznaczającym się szczególnym umiłowaniem wolności. Gwarancją naszej wolności jest dziś Unia Europejska. Tu jest i będzie miejsce Polski.

Marsz Wolności popierają federacje samorządowe, Związek Nauczycielstwa Polskiego, organizacje pozarządowe. Zaangażowanie w promocje marszu zadeklarowali ludzie kultury, autorytety ze środowiska naukowego i prawniczego, celebryci. Dołącz do nas!


6 maja, sobota, godz. 13.00, Warszawa, Plac Bankowy.
Spotkajmy się na #MarszWolności. Pokażmy naszą jedność, siłę i determinację!

 
Święto Flagi
wtorek, 02 maja 2017 20:03

 
Platforma liderem sondaży
środa, 26 kwietnia 2017 00:00

 
Marsz Wolności
wtorek, 25 kwietnia 2017 20:22

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 52