Znamy pierwsze organizacje, które popierają prof. Alicję Chybicką w wyborach prezydenta Wrocławia
piątek, 23 czerwca 2017 00:00

Trwają przygotowania do wyborów samorządowych we Wrocławiu. W piątek (23 czerwca br.) we wrocławskim Ossolineum prof. Alicja Chybicka zaprezentowała pierwsze organizacje, które poparły ją w wyborach prezydenta miasta. Kilka dni wcześniej Rada Powiatu wrocławskiej PO udzieliła jej oficjalnej rekomendacji wyborczej jako kandydatowi obywatelskiemu.

Podczas piątkowej konferencji, poparcia dla kandydatury obywatelskiej prof. Alicji Chybickiej udzieliły: Polskie Stronnictwo Ludowe, Unia Pracy, stowarzyszenie Młodzi Demokraci, Instytut Edukacji Społecznej oraz ruchy miejskie: Wrocławski Ruch Obywatelski i OK Wrocław. Ta lista będzie jeszcze rozszerzana o kolejne organizacje.

- Bardzo się cieszę, że wszystkie organizacje już w tej chwili zdecydowały się na poparcie mojej kandydatury, choć do wyborów samorządowych mamy jeszcze sporo czasu. Dziękuję za ten gest - mówiła prof. Alicja Chybicka.

Przewodniczący wrocławskiej PO senator Jarosław Duda podziękował prof. Alicji Chybickiej za podjęcie wyzwania, czyli startu w wyborach prezydenckich Wrocławia. 

- Jestem zaszczycony, iż wokół Pani profesor już teraz zgromadziło się tylko znakomitych ludzi i organizacji. Jestem pewny, że będzie ich znacznie więcej. Szczególnie cieszy mnie i chcę to bardzo podkreślić, że nasza kandydatka postawiła na koordynację działań programowych i nie tylko z osobami spoza partii politycznych, czyli z ruchów miejskich. Jako środowisko Platformy Obywatelskiej wiążemy z tym ogromne nadzieje. Deklaruję, że zrobimy wszystko, aby Pani profesor Alicja Chybicka została prezydentem Wrocławia - tłumaczył Jarosław Duda.

Prof. Alicja Chybicka podzieliła się z dziennikarzami swoją wizją Wrocławia, którą chciałaby wcielić w życie, jeśli zwycięży w wyborach prezydenckich. 

- Wrocław jest pięknym miastem, świetnie postrzeganym w Polsce i zagranicą. Nie będzie łatwo utrzymać ten poziom. W naszym mieście przecież bardzo wiele się działo w ostatnich latach. Jeśli wrocławianie na mnie postawią, mogę obiecać, że to oni będą najważniejsi. Chcę, aby mieszkańcy miasta mieli blisko do żłobka, do przedszkola, aby mieli blisko do zieleni. Jestem lekarzem i będę dbała o to, aby wrocławskie środowisko stało się bardziej przyjazne oraz zdrowe. Zadbam też o to, aby usunąć problemy komunikacyjne Wrocławia, bo dziś nie jest łatwo przemieszczać się po nim. A przecież jakość miasta ocenia się po tym, jak wielu ludzi jeździ transportem miejskim, a ilu własnymi samochodami. Jeśli stworzymy warunki do tego, aby wybierano komunikację publiczną, to skorzystamy na tym. Na ulicach będzie mniej samochodów, będziemy zdrowsi, nasze powietrze będzie lepszej jakości - opowiadała kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia. 

Jak dodała prof. Chybicka, program wyborczy PO powstanie dzięki konsultacjom z wrocławianami. Jak zauważyła, to mieszkańcy wiedzą najlepiej, gdzie jest połamana ławka, która ulica jest zakorkowana i gdzie są inne problemy, które należy rozwiązać.

- Musimy potraktować sprawę jak w medycynie: postawić diagnozę i rozpocząć leczenie - przekonywała prof. Alicja Chybicka.

Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego został przedstawiony przez kandydatkę PO jako jej “prawa ręka”. Będzie odpowiadał m.in. za konsultacje programowe.

- Pani profesor Alicja Chybicka ma świetne doświadczenie na pograniczu samorządu, finansów publicznych i polityki. Ma więc wszystkie kompetencje, aby poprowadzić naszą drużynę, ten dream team, który zaczynamy tworzyć do zwycięstwa i do tego, aby Wrocław naprawdę rozwijał się lepiej. Nie mam wątpliwości, że zostanie prezydentem Wrocławia - wyjaśniał Tomasz Owczarek.

W kolejnych miesiącach odbędzie się cykl konsultacji społecznych z wrocławianami, poświęcony propozycjom programowym Platformy Obywatelskiej zawartym w dokumencie “Program dla wrocławian”. Tezy programowe opracował zespół kierowany przez Sławomira Piechotę, opierając się na wielu rozmowach i spotkaniach przeprowadzonych z mieszkańcami, organizacjami społecznymi i środowiskami obywatelskimi.

Relacje z konferencji prasowej wrocławskiej Platformy Obywatelskiej znajdą Państwo na łamach internetowych Gazety Wyborczej WrocławtuWroclaw.comGazety Wrocławskiej i Radia Wrocław.

 
Prof. Alicja Chybicka kandydatem PO w wyborach prezydenta Wrocławia
poniedziałek, 19 czerwca 2017 00:00

Poseł na Sejm RP prof. Alicja Chybicka otrzymała oficjalne poparcie od Rady Powiatu Wrocław (Miasto i Powiat ziemski) Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenta Wrocławia.

W dniu 19 czerwca br. Rada Powiatu przyjęła uchwałę, w którym udziela poparcia prof. Alicji Chybickiej jako kandydatowi obywatelskiemu w wyborach prezydenckich Wrocławia w 2018 r.

Od lutego br. kandydatura prof. Alicji Chybickiej była szeroko konsultowana we Wrocławiu. W ramach konsultacji społecznych odbył się szereg spotkań z mieszkańcami Wrocławia, ekspertami, środowiskami obywatelskimi i aktywistami miejskimi.

Rada Powiatu udzieliła też poparcia dla “Programu dla Wrocławian”, opracowanego przez zespół programowy z posłem Sławomirem Piechotą na czele. Pomysły i propozycje w nim zawarte będą teraz konsultowane przez prof. Alicję Chybicką na kolejnych spotkaniach z wrocławianami.

Zapraszamy do lektury tekstów na temat kandydatury prof. Alicji Chybickiej przygotowanych przez Gazetę Wyborczą Wrocław, Gazetę WrocławskąRadio WrocławOnet Wrocław.

 
Spotkanie z Bronisławem Komorowskim
wtorek, 06 czerwca 2017 00:00

 
Debata o programie Polska Obywatelska we Wrocławiu
poniedziałek, 05 czerwca 2017 21:42

To była bardzo udana rozmowa o Polsce i programie #PolskaObywatelska, nad którym pracuje PO. Debata we Wrocławiu, zorganizowana w ramach cyklu spotkań #ObywatelskieDolnośląskie, przyniosła wiele pytań o przyszłość polskiej polityki i jeszcze więcej interesujących odpowiedzi. Zachęcamy do lektury relacji z debaty.

Wrocławska debata odbyła się w Hotelu Ibis Centrum (dawnym Hotelu Wrocław). Udział w niej wzięło blisko 130 osób, zainteresowanych rozmową o polskiej polityce i programie Platformy Obywatelskiej #PolskaObywatelska. Prace nad nim trwają, a ich ważną częścią są regularne spotkania z Polakami organizowane w każdym województwie.

 

Gośćmi spotkania we Wrocławiu byli parlamentarzyści PO: Joanna Augustynowska, Alicja Chybicka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Monika Wielichowska, Krzysztof Brejza i Jarosław Duda. Tematów do rozmowy było bez liku, a wspólnym mianownikiem pytań stawianych przez gości były plany polityczne i programowe Platformy Obywatelskiej.

 

Ważną częścią debaty była rozmowa o przyczynach porażki wyborczej PO, poniesionej dwukrotnie w 2015 r. Małgorzata Kidawa-Błońska tłumaczyła:

- Platforma Obywatelska ma swoją historię. Popełnialiśmy błędy, ale wielokrotnie już je analizowaliśmy, wyciągnęliśmy wnioski i przeprosiliśmy Polaków. Wiemy, co powinniśmy poprawić. Dlatego też prowadzimy otwarte prace nad programem, rozmawiając z Polakami.

Jarosław Duda podkreślił zaś, że PO nie może skupiać się jedynie na byciu anty-PiS. Rolą partii musi być merytoryczne recenzowanie rządu oraz dostarczanie pomysłów na to, jak lepiej rządzić Polską.

 

-Weźmy za przykład program 500 Plus. Ma on wiele zalet, ale też poważne wady. Musimy mówić wprost, że nie zabierzemy go, ale zmienimy tak, aby stał się bardziej sprawiedliwy i rozwiązywał realne problemy Polaków - dodał Jarosław Duda.

 

Zdaniem Moniki Wielichowskiej, błędem Platformy Obywatelskiej było też odstąpienie od rozmowy z młodszym pokoleniem Polaków.

- Musimy powiedzieć otwarcie: zapomnieliśmy o młodzieży. Efekt jest taki, że my wprowadzaliśmy 6-latki do szkół, a młodymi zajął się m.in. PiS i ONR. Musimy to zmienić i zwrócić się ku młodym Polakom, wysłuchać, czego potrzebują i jak możemy im pomóc - przekonywała dolnośląska posłanka PO.

 

Na ten problem zwracała też uwagę prof. Alicja Chybicka, posłanka PO rekomendowana przez partię do ubiegania się o prezydenturę Wrocławia. W jej ocenie, polska młodzież nie chce nawet słyszeć o polityce i ma bardzo złe zdanie o politykach. Tymczasem dziś widać, jak wiele problemów niesie polityka PiS wobec kobiet.

- To, co robi PiS, godzi w matki, godzi w zasady równouprawnienia, godzi w potrzeby młodych kobiet. W tym obszarze mamy bardzo dużo do zrobienia - oceniała prof. Alicja Chybicka.

 

Poseł Joanna Augustynowska zwróciła zaś uwagę na to, że PiS stopniowo wprowadza coraz więcej przepisów, które ograniczają wolność Polaków.

- Skala biurokracji zaczyna przerastać Polaków. PO podczas swoich rządów popełniła błędy w tym zakresie, ale miała też odwagę wprowadzić zmiany, które ułatwiły życie Polakom. Chodzi m.in. o dostęp do usług elektronicznych, które usprawniały obieg dokumentów np. między firmami a urzędami. Sama z nich korzystałam, będąc przedsiębiorcą. PiS zaś pogłębia centralizację państwa, tworzy prawo mizernej jakości, często buble prawne, po cichu podnosi podatki.

 

Zdaniem Krzysztofa Brejzy, w Polsce po PiS trzeba będzie wykonać sporo pracy, aby uporządkować m.in. sprawy ustroju. W jego ocenie, konieczne będzie przyjęcie jednej, szeroko zakrojonej ustawy, która cofnie zniszczenia, które PiS wyrządził Trybunałowi Konstytucyjnemu i zamierza wyrządzić Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądowi Najwyższemu.

- Mogą być Państwo pewni. Deklaruję toz pełnym przekonaniem: każdy z PiS, kto złamał Konstytucję RP lub prawo, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności - zapowiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

Serdecznie dziękujemy gościom debaty #ObywatelskieDolnośląskie we Wrocławiu za udział i bardzo ciekawą wymianę poglądów!


Więcej informacji o spotkaniach w regionie

 
Polska Obywatelska
czwartek, 25 maja 2017 21:08

Zapraszam do Wrocławia, na spotkanie z: Małgorzatą Kidawa-Błońską, Joanną Augustynowską, Moniką Wielichowską i Jarosławem Dudą. Debata odbędzie się w Hotelu Ibis, ul. Powstańców Śląskich 7B (dawny Hotel Wrocław), start w środę, 31 maja o godz. 17:30!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 52