Konferencja prasowa Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy
środa, 08 lutego 2012 00:00

08.02.2012r. o godz. 11:00 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, odbyła się Konferencja prasowa Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, w której udział wzięła także Profesor Alicja Chybicka.
Celem konferencji było zaprezentowanie opracowanych przez Koalicję zmian do istniejącego w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Wprowadzenie zmian podyktowane jest tym, że Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników umieralności na raka szyjki macicy.


Tak całą sprawę komentuje Profesor Alicja Chybicka:
?Kobiety w dzisiejszych czasach nie powinny umierać z powodu choroby, której można w zasadzie całkowicie zapobiec, poprzez:
- szczepienie dziewczynek w wieku 12 lat
oraz
- wykonywanie cytologii raz na rok.?

Zaproponowane przez Koalicję zmiany w systemie profilaktyki raka szyjki macicy zostały przygotowane w oparciu o trzy filary: edukację, szczepienia i badania cytologiczne.

Po Konferencji Koalicja przekazała ?rekomendacje kompleksowych zmian w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy? na ręce Ministra Zdrowia ? Bartosza Arłukowicza .

Foto: koalicjarsm.pl

 
Gala Stu 2011
wtorek, 07 lutego 2012 00:00

Alicja Chybicka Lista st7.02.2012r. w warszawskim hotelu Le Meridien Bristol odbyła się Gala Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia w 2011 roku.
Zgodnie z przyjętym regulaminem, eksperci powołani przez ?Puls Medycyny? i ?Puls Farmacji? oceniali zaproponowanych przez redakcję 220 kandydatów w skali od 0 do 10 w trzech kategoriach: osiągnięcia w roku 2011, reputacja zawodowa i wpływy w środowisku, siła publicznego oddziaływania.
W pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia, na siódmym miejscu, znalazła się prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej wrocławskiej AM.
Ranking wygrał Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, kardiochirurg prof. Marian Zembala. Drugie miejsce na liście zajął prof. Jacek Jassem, specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej oraz przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Na trzecim miejscu znalazł się doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Maciej Piróg. Jest on także dyrektorem Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

 

fot: pulsmedycyny.pl

 
Senat rozpoczął posiedzenie
środa, 01 lutego 2012 00:00

W środę po godz. 10 Senat rozpoczął zaplanowane na dwa dni posiedzenie, na którym zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Wydłuża ona o dwa lata okres, w którym o rozpoczęciu nauki w szkole podstawowej przez dziecko 6-letnie będą decydować rodzice.

 

Zaplanowany porządek obrad został uzupełniony o debatę nad ustawą o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego.

 

Senatorowie zajmą się m.in. ustawą zgodnie z którą obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich zostanie wprowadzony od 1 września 2014 roku. Oznacza to, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice. Dzieci urodzone w 2008 r. będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej w wieku sześciu lat. Ponadto według ustawy, w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję. Do tej pory dyrektor mógł odmówić przyjęcia dziecka.

 

Senatorowie zdecydują też w sprawie wyrażenia zgody na powołanie wiceminister administracji i cyfryzacji Magdaleny Gaj na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którą w piątek na to stanowisko powołał Sejm. Wysłuchają też informacji prokuratora generalnego dotyczącej sytuacji w polskiej prokuraturze.

 

Senatorowie zapoznają się ponadto - podczas łącznej debaty - z Pakietem Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2014-2020, a także programem prac Komisji Europejskiej na rok 2012.

 

Senat będzie też debatować nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia roku 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. "Obejmujący dziś już ponad 350 uniwersytetów i ponad 100 tysięcy członków ruch społeczny jest prawdziwym fenomenem na skalę europejską, nie mającym sobie równego pod względem bogactwa działalności i inicjatyw" - napisano w projekcie. W porządku posiedzenia Senatu jest także debata nad ustawą o ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Korei.


 
Czwarte posiedzenie Senatu
piątek, 27 stycznia 2012 18:01

19 stycznia 2012 odbyło się 4. posiedzenie Senatu, na którym rozpatrzono m.in. ustawę o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.

 

Senator Alicja Chybicka była sprawozdawcą Komisji Zdrowia. Prof. Chybicka przekonywała, że konieczne jest jak najszybsze uchwalenie nowelizacji. Chodzi przede wszystkim o przepisy umożliwiające refundację leków decyzją ministra zdrowia w wypadkach stosowania ich poza zarejestrowanymi wskazaniami. Senator Chybicka przyznała, że ustawa ma jeszcze niedoskonałości i po pewnym czasie będzie można ponownie ją znowelizować. Prof. Chybicka przypomniała, że senacka komisja zdrowia rekomenduje przegłosowanie ustawy bez dodatkowych poprawek.

 

Ostatecznie Senat przyjął nowelizację ustawy o refundacji leków bez żadnych poprawek.

fot.: senat.pl

 
Rok Janusza Korczaka rozpoczęty
czwartek, 19 stycznia 2012 11:57
alt

Z udziałem i pod honorowym patronatem żony prezydenta RP Anny Komorowskiej uroczyście zainaugurowano dziś obchody Roku Korczaka. Alicja Chybicka jest członkiem Komitetu Honorowego obchodów.

 

W 2012 roku upływa 70 lat od tragicznej śmierci Janusza Korczaka w nazistowskim obozie zagłady w Treblince. Mija jednocześnie 100 lat od założenia Domu Sierot w Warszawie przy ulicy Krochmalnej (teraz jest to ulica Jaktorowska), unikalnej placówki wychowawczej dla dzieci żydowskich, w której Janusz Korczak budował i rozwijał idee pedagogiczne wykraczające poza standardy opieki wychowawczej tamtych lat.

 

 Anna Komorowska została przewodniczącą Komitetu Honorowego Roku Janusza Korczaka. W skład komitetu weszli również między innymi:Władysław Bartoszewski, Bogdan Borusewicz, Krystyna Szumilas, Bogdan Zdrojewski, Ewa Kopacz, Barbara Kudrycka, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ewa Błaszczyk, Henryka Krzywonos-Strycharska, Andrzej Wajda, Wojciech Pszoniak i Ewa Błaszczyk.

 

Na ten rok zaplanowano wiele inicjatyw związanych z Januszem Korczakiem i promujących jego idee. W obchody Roku aktywnie włączyło się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Między innymi w ramach Roku Korczakowskiego Sejm Dzieci i Młodzieży, organizowany co roku w Dniu Dziecka, poświęcony będzie Korczakowi. Szczegółowy wykaz działań MEN znajduje się w kalendarium na stronie internetowejwww.2012korczak.pl, która została dziś uroczyście uruchomiona przez Annę Komorowską. Na stronie można znaleźć informacje o przygotowywanych wydarzeniach oraz o osobie patrona.

men.gov.pl, prezydent.pl

 
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 następna > ostatnia >>

Strona 50 z 52