Benefis prof. Macieja Kaczmarskiego
sobota, 12 kwietnia 2014 00:00

12 kwietnia, w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, odbył się benefis z okazji 47-lecia i jednocześnie zakończenia pracy zawodowej prof. Macieja Kaczmarskiego, wybitnego białostocki pediatry, alergologa i gastrenterologa. „Jest Pan profesor dla środowiska pediatrycznego wzorem w postępowaniu. Dzięki Pana pracy i zaangażowaniu udało się przywrócić pediatrię na pierwszą linię" – mówiła podczas uroczystości prof. Alicja Chybicka. Podczas benefisu, prof. Kaczmarski za swój wkład w rozwój polskiej medycyny został uhonorowany licznymi wyróżnieniami i nagrodami, w tym także orderem św. Marii Magdaleny drugiego stopnia, wręczonym przez  arcybiskupa Sawę.

 
Podsumowanie konkursu wiedzy o odrodzonym Senacie
wtorek, 08 kwietnia 2014 00:00

7–8 kwietnia 2014 r. Senat gościł laureatów ogólnopolskiego konkursu „25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce”, którzy wzięli udział w symulacji obrad Izby. Obradom przysłuchiwali się senatorowie Alicja Chybicka, Sławomir Preiss, Jarosław Lasecki i Piotr Zientarski. Było to kolejne wydarzenie związane z obchodami 25. rocznicy odrodzenia Senatu.

 

Celem konkursu było przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o działalności Senatu odrodzonego w 1989 r., jego roli w demokratycznych przemianach w Polsce i ważnych inicjatywach ustawodawczych. Jesienią 2013 r. do udziału w konkursie zgłosiło się 1247 uczniów z 220 szkół ponadgimnazjalnych. 10 stycznia 2014 r. młodzież z 13 województw przystąpiła do I etapu konkursu, podczas którego odpowiadano na 40 pytań testowych dotyczących pracy odrodzonego po 1989 r. Senatu, postaci senatorów czy ważnych wydarzeń historycznych ze znaczącym udziałem Izby. Z 221 uczestników II – wojewódzkiego etapu, przeprowadzonego 11 marca 2014 r., wyłoniono 40 najlepszych uczniów.

 
Koncert charytatywny na rzecz Przylądka Nadziei
poniedziałek, 24 marca 2014 00:00

1948005 530777437041101_1258614080_nHojni darczyńcy i mnóstwo wspaniałych gości, w tym m. in. Martyna Wojciechowska, Katarzyna Figura, Dominika Ostałowska, Olga Bołądź, Monika Dryl, Małgorzata Pieńkowska, Andrzej Grabowski oraz Mirosław Baka zebrało się w Operze Wrocławskiej podczas koncertu charytatywnego na rzecz Przylądka Nadziei. Dochód z koncertu wyniósł około 200 tys. PLN, a jego wyjątkowym momentem było wykonanie pieśni zdobywców Kilimandżaro "jambo bwana" przez prof. Alicję Chybicką, prof. Krzysztofa Kałwaka, Martynę Wojciechowską oraz podopiecznych Kliniki.

 
Narodowy Dzień Życia
poniedziałek, 24 marca 2014 00:00

24 marca, z okazji Narodowego Dnia Życia, profesor Alicja Chybicka wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez studentów Uniwersytetów Medycznego i Wrocławskiego, przybliżającej tematykę dawstwa szpiku. W spotkaniu wzięli również udział profesor Krzysztof Kałwak oraz Martyna Wojciechowska.

 

W drugiej części zostanie zaprezentowano sprawozdanie z niezwykłej wyprawy na Kilimandżaro: Szpik na szczyt. Była to zorganizowana wraz z Fundacją Przeciwko Leukemii podróż dawców i biorców szpiku kostnego wraz z lekarzami, którzy walczyli o ich zdrowie. Opowiedzieli o niej Anna Czerwińska – pomysłodawczyni wyprawy Szpik na szczyt, dawca szpiku, wybitna polska himalaistka i Robert Jędrych – biorca szpiku, uczestnik wyprawy.

 
Krótsze kolejki do lekarzy i brak limitów w onkologii
piątek, 21 marca 2014 00:00

konferencjaW piątek, 21 marca, prof. Alicja Chybicka uczestniczyła razem z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem w konferencji prasowej, na której przedstawione zostały założenia skrócenia kolejek do lekarzy oraz braku limitów w onkologii.

 

Pakiet onkologiczny

 • Zniesione zostaną limity w leczeniu onkologicznym.
 • Każdy pacjent będzie miał zagwarantowany termin usługi medycznej.
 • Każdy pacjent będzie miał indywidualną ścieżkę leczenia i znajdzie się pod opieką konsylium lekarskiego.
 • Każdy pacjent będzie otrzymywał specjalną kartę będącą przepustką i skierowaniem do wszystkich gabinetów specjalistycznych i oddziałów.
 • Każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia, który będzie pomagał mu w walce z chorobą.
 • Po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej pacjent będzie objęty programem stałej opieki.
 • Czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii ma nie przekroczyć 9 tygodni.


Pakiet kolejkowy (dotyczy pozostałych specjalizacji)

 • Lekarz rodzinny będzie mógł zlecać pacjentowi więcej badań.
 • Wprowadzona zostanie porada receptowa i umożliwiony ma być odbiór recepty przez osobę upoważnioną.
 • Specjaliści będą dodatkowo finansowani za pierwszą wizytę pacjenta.
 • Premiowane będą zabiegi jednodniowe.
 • Od 2016 r. pielęgniarki otrzymają możliwość zlecania niektórych badań oraz wypisania recept na wybrane leki.
 • Utworzony ma być elektroniczny system kolejek, aby pomóc pacjentowi znaleźć miejsce, gdzie dane świadczenie otrzyma najszybciej.
 • NFZ będzie mógł zawierać bezterminowe umowy z lekarzami rodzinnymi i wydłużać umowy ze specjalistami do pięciu lat, a ze szpitalami do 10 lat.
 • W każdym oddziale NFZ ma funkcjonować infolinia dla pacjentów z informacją, w której poradni i ile dni oczekuje się na świadczenie.

Jak podkreślił premier, planowanie propozycje nie zakładają podnoszenia składki zdrowotnej. Zaznaczył także, że będzie obserwował prace ministra zdrowia i całego resortu na rzecz wprowadzenia w życie pakietu kolejkowego i onkologicznego.

 

Bartosz Arłukowicz zapewnił, że proponowane zmiany są już opisane legislacyjnie. Przypomniał także, że dziś Sejm przyjął ustawę, dzięki której w podstawowej opiece zdrowotnej będą mogli przyjmować pediatrzy i interniści.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 26