Posłowie VIII kadencji złożyli ślubowanie
czwartek, 12 listopada 2015 19:59

- Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg. – tymi słowami art. 104 Konstytucji profesor Alicja Chybicka i nowo wybrani posłowie rozpoczęli sprawowanie mandatu parlamentarnego.

 

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, 460 posłów zostało wybranych spośród przeszło 7,8 tys. kandydatów zgłoszonych na 387 listach przez 17 komitetów wyborczych. Zatem o jeden mandat poselski ubiegało się średnio 17 osób. Głosowanie zostało przeprowadzone w ponad 27,8 tys. obwodowych komisjach wyborczych.

 

W Sejmie VIII kadencji zasiada 235 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, 138 – Platformy Obywatelskiej, 42 – Kukiz’15, 28 – Nowoczesnej i 16 – Polskiego Stronnictwa Ludowego. W ławach sejmowych zajmie też miejsce jeden poseł reprezentujący mniejszość niemiecką.

 
wybory 2015
poniedziałek, 26 października 2015 00:00

 
Rzecznik Praw Obywatelskich z wizytą na Bujwida
piątek, 23 października 2015 17:30

Dostał pięknie, własnoręcznie ozdobiony wazon i zapewnienie od 6-letniego Igora, że złoty pociąg w Wałbrzychu jest na pewno. Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedził Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Rzecznik pojawił się w klinice wcześnie rano - jednodniowy pobyt we Wrocławiu miał bowiem wypełniony obowiązkami do późnego wieczora. Spotkał się z kierownik kliniki prof. Alicją Chybicką, prorektorem ds. nauki Uniwersytetu Medycznego prof. Zygmuntem Grzebieniakiem i przede wszystkim z małymi pacjentami i ich rodzicami. W prezencie od dzieci otrzymał własnoręcznie zdobiony przez 10-letniego Oliwiera wazon. Adam Bodnar nie ukrywał, że prezent sprawił mu ogromną przyjemność.

Prezent przekazał Rzecznikowi Praw Obywatelskich 6-letni Igor, jak się okazało mieszkaniec Wałbrzycha. Zapytany o złoty pociąg, zapewnił Adama Bodnara, że na pewno jest on w Wałbrzychu. I niewątpliwie wypełniony jest po brzegi złotem.

Adam Bodnar rozmawiał z kierownik kliniki o zauważanych przez nią problemach w dziedzinach podległych jego funkcji. Dostał też, przy okazji kolejnej wizyty we Wrocławiu, zaproszenie do nowej siedziby w Przylądku Nadziei.

 

umed.wroc.pl

 
Senat VIII kadencji w liczbach
czwartek, 08 października 2015 00:00

Dobiega końca VIII kadencja Senatu. W jej trakcie marszałek Bogdan Borusewicz 82 razy zwołał posiedzenie Izby. Obrady w sumie trwały 159 dni, a stenogramy z nich zajmują 9387stron. W tym czasie przeprowadzono 4544 głosowania za pomocą elektronicznego systemu i 22 tajne – używając do tego celu urny. W ciągu 950 godzin i 29 minut obrad Senat rozpatrzył wszystkie przekazane przez Sejm 755 ustaw. W trybie pilnym pracował 15 razy. Do Sejmu trafiły 103 inicjatywy ustawodawcze Senatu.

 

Senat poprawia prawo

 

Senat poprawił 37 proc. sejmowych ustaw. Na 284 poprawione przez Senat akty prawne, Sejm przyjął wszystkie poprawki do 161 ustaw, zaś do 109 przyjął ich część. Posłowie nie zgodzili się na poprawki do 12 ustaw, w sprawie 2 ustaw Sejm nie zajął stanowiska. Ogółem senatorowie zgłosili 3365 poprawek. Zaakceptowane zostały 2884 senackie poprawki, czyli ponad 85 proc. proponowanych. Cztery razy Izba opowiedziała się za odrzuceniem ustawy w całości, a posłowie w jednym przypadku przychylili się do tego wniosku. Spośród rozpatrzonych ustaw - 137 zawierało przepisy wykonujące prawo Unii Europejskiej.

 

Senat tworzy prawo

 

Ze 103 senackich projektów inicjatyw ustawodawczych 62 - wykonywały orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a 11 - było następstwem skierowanych do Senatu petycji. Dwa projekty były efektem współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Sejm przyjął 74 senackie inicjatywy, w tym 43 - wykonujące orzeczenia TK. Posłowie zaakceptowali 5 inicjatyw petycyjnych.

 

Senat wybierał oraz wyrażał zgodę na powołanie i odwołanie organów państwowych

 

Z udziałem Senatu powoływane są osoby na ważne funkcje państwowe. W VIII kadencji senatorowie wybierali i wyrażali zgodę na powołanie 16 osób. Izba wyraziła zgodę na powołanie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz dwóch członków Rady IPN, a także prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Izba wybrała spośród senatorów dwóch członków Krajowej Rady Prokuratury oraz dwóch członków Krajowej Rady Sądownictwa, powołała członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz trzech członków Rady Polityki Pieniężnej, a także Rzecznika Praw Dziecka. Senatorowie wyrazili zgodę na powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich oraz prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W VIII kadencji prezydenci Polski dwukrotnie zwrócili się do senatorów o zgodę na przeprowadzenie referendum.

 

Senat to senatorowie

 

Senatorowie wystąpili na posiedzeniach Izby 12 629 razy oraz złożyli 3570 oświadczeń. Reprezentanci Izby zadali szefom resortów i urzędów centralnych 281 pytań, na które uzyskali pisemne odpowiedzi. Najczęściej w trakcie posiedzeń głos zabierali: Jan Maria Jackowski 875 wystąpień, Andrzej Matusiewicz – 494 i Jan Rulewski - 485. Izba wysłuchała 34 informacji prezesa i członków Rady Ministrów.

Senatorowie pracowali w 16 komisjach, które łącznie odbyły 2965 posiedzeń. Najczęściej była zwoływana komisja ustawodawcza – 418 razy. Senatorowie stworzyli 9 zespołów senackich zajmujących się m. in. popularyzacją kultury i rozwojem czytelnictwa, a także uczestniczyli w pracach 66 zespołów parlamentarnych.

W ciągu kadencji wygasło 7 mandatów senatorskich, z których 6 zostało ponownie obsadzonych w wyniku wyborów uzupełniających. Z tego powodu do dnia jej zakończenia mandat sprawuje 99 senatorów, a nie 100.

 

11 senatorów zrezygnowało z ubiegania się o mandat w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Są to: wicemarszałek Jan Wyrowiński, senator Edmund Wittbrodt - z najdłuższym stażem, a także Tadeusz Arłukowicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Witold Gintowt-Dziewałtowski, Andrzej Grzyb, Kazimierz Jaworski, Maciej Klima, Kazimierz Kutz, Bogdan Pęk i Adam Zdziebło.

 

Obradowano do późnych godzin nocnych

 

Senat średnio obradował 5 godzin i 59 minut w ciągu dnia. Jedno posiedzenie trwało 11 godzin i 35 minut. Rozpoczęte 8 lipca 2015 r. 78. posiedzenie Senatu było najdłuższym w VIII kadencji. Senatorowie w ciągu trzech dni obradowali 26 godzin i 27 minut. Najdłuższym dniem posiedzenia był pierwszy dzień 12. posiedzenia Senatu. Wtedy Izba obradowała 14 godzin. Senatorowie w tej kadencji wielokrotnie dyskutowali do późnych godzin nocnych. Najpóźniej, bo 47 minut po północy, zakończyły się obrady 75. posiedzenia 20 maja 2015 r.

 
Zdrowym być i więcej nic
niedziela, 04 października 2015 00:00

"Zdrowym być i więcej nic" – pod takim hasłem, w niedzielę 4 października, odbył się festyn o tematyce profilaktyki onkologicznej w Szkole Podstawowej Nr 5 w Jaworze. Na festyn mieszkańców zaprosili wspólnie dyrektor Przychodni Rejonowej w Jaworze Joanna Strączek, wiceprezes Jaworskiego Centrum Medycznego Waldemar Malinowski oraz burmistrz Jawora Emilian Bera.


Gościem honorowym uroczystości była prof. Alicja Chybicka, która chętnie wsparła pomysł organizatorów festynu - przeprowadzenia badań w zakresie profilaktyki onkologicznej u jaworskich dzieci.


Dzięki Państwa hojności udało się zebrać 1 082,14 zł Ponadto wolontariuszki pozyskały 24 potencjalnych dawców szpiku. Fot. Krystyna Januszyk.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 36