Odpustowa msza święta na Śnieżce
niedziela, 10 sierpnia 2014 00:00

Święty Wawrzyniec jest patronem przewodników sudeckich i ratowników GOPR. Uważa się także, że, podobnie jak św. Florian, chroni od pożarów i pomaga w poparzeniach.

W niedzielę, 10 sierpnia prof. Alicja Chybicka wraz z kilkuset osobami uczestniczyła we mszy odpustowej ku czci św. Wawrzyńca. Wydarzenie miało miejsce o godz. 12.00 na szczycie Śnieżki. Ze względu na bardzo dużą liczbę osób, ołtarz tradycyjnie zlokalizowano naprzeciw kaplicy św. Wawrzyńca, tuż przy obserwatorium meteorologicznym.

We mszy odpustowej, poza przewodnikami i kandydatami na przewodników, uczestniczyli ratownicy górscy, członkowie PTTK, polscy i czescy sygnaliści (trębacze) z dwóch kół łowieckich, pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Śnieżka i innych instytucji, naukowcy, turyści, przedstawiciele władz krajowych oraz regionalnych i lokalnych władz samorządowych, a także mieszkańcy regionu.

Polsko-czeską mszę odpustową w intencji ludzi gór odprawiło wspólnie kilku kapłanów pod przewodnictwem Jana Vokála – biskupa ordynariusza z diecezji Hradec Kralove. Mszę koncelebrowali m.in. Stefan Cichy – biskup legnicki senior i Zbigniew Kiernikowski – biskup legnicki, który wygłosił homilię. Po mszy wyruszono do Kotła Łomniczki, aby pomodlić się przy Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór.

 

UM Karpacz / Z.Piepiora

 
Wizyta w Western City
niedziela, 03 sierpnia 2014 00:00

westerncityJak co roku na półmetku wakacji podopieczni Fundacji mieli okazję wyruszyć na podbój Dzikiego Zachodu. Dzięki uprzejmości pana Jerzego Pokoja mali pacjenci spędzili dzień w Western City – mieście prawdziwych Kowbojów w Ściegnach niedaleko Karpacza. Po przekroczeniu bram miasta każdy mógł przenieść się do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota.

 

Dzieci mogły obejrzeć inscenizowany napad na bank, pojedynek kowbojów, spróbować swych sił w rzucaniu włócznią do celu lub w strzelaniu z łuku. Do dyspozycji najmłodszych były także kucyki, wąskotorowa kolejka, powozy, dyliżanse i wiele innych atrakcji.

Zainteresowani kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej mogli dowiedzieć się nieco o zwyczajach Indian, a nawet obejrzeć pokaz tradycyjnych tańców i obrzędów.

 

Wyjazdy do Western City zawsze cieszą się dużą popularnością wśród małych pacjentów, którzy bardzo chętnie wracają na Dziki Zachód, gdzie czas stoi w miejscu i nawet rabusie ostatecznie okazują się bardzo sympatycznymi łotrzykami.

 
Przygotowania do charytatywnej wyprawy na Kilimandżaro
środa, 30 lipca 2014 00:00

kil-stChoć wyprawa wyruszy dopiero w przyszłym roku, już teraz trzeba prowadzić niebędne przygotowania! W Warszawie odbyło sie spotkanie poświęcone wyposażeniu i strojom uczestników charytatywnej wyprawy "Parlament na szczyt".

 

Przypomnijmy, 16 parlamentarzystów będzie uczestniczyć w charytatywnej wyprawie na Kilimandżaro. Celem ekspedycji, która wyruszy w styczniu 2015 r., jest uzbieranie funduszy na wsparcie akcji pomocy dla dzieci w śpiączce i chorych na nowotwory. Pomysłodawczynią i organizatorką wyprawy jest senator Alicja Chybicka. Uzyskała ona patronat honorowy marszałków Sejmu i Senatu.

 
Zmarł Władysław Sidorowicz
czwartek, 24 lipca 2014 00:00

24 lipca 2014 r. we Wrocławiu zmarł Władysław Sidorowicz, senator VI i VII kadencji, przewodniczący Komisji Zdrowia, członek senackich komisji: praw człowieka, obrony, spraw zagranicznych oraz rodziny i polityki społecznej. Urodził się 17 września 1945 r. w Wilnie. W latach 1963–1968 studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1968 r. za udział w wydarzeniach marcowych był więziony, a następnie represjonowany, zawieszony w prawach studenta, miał zakaz kontynuowania studiów przez 2 lata. Ostatecznie ukończył studia w 1971 r. na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Uzyskał specjalizacje I i II stopnia z psychiatrii. Przez całe swoje życie zawodowe związany z wrocławską służbą zdrowia. Pracował w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda, szpitalu im. Ludwika Rydygiera, a także na Akademii Medycznej, skąd w 1975 r., z przyczyn politycznych, został odsunięty od pracy. W 1976 r. był kierownikiem w Zespole Opieki Zdrowotnej Sródmieście, a w latach 1977–1979 – asystentem w Specjalistycznym Zespole Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej. Od 1979 do 1999 r. pracował w Zespole Opieki Zdrowotnej dla Szkół Wyższych, gdzie do grudnia 1981 r. pełnił funkcje kierownika Poradni Zdrowia Psychicznego i ordynatora Oddziału Dziennego Psychiatrycznego.

 

W 1991 r. był ministrem zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Od 1989 r. do 1992 r. współtworzył Izby Lekarskie, pracując w Komitecie Założycielskim Krajowym. Przewodniczył Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej (1990–1992). W latach 1994–2003 pracował jako lekarz miejski, pełnił także funkcję dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia. Od 2003 r. do 2005 r. był dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych w tym urzędzie.

 

Od 1980 r. do 1999 r. należał do NSZZ „Solidarność”. Był m.in. delegatem na I Zjazd Krajowy, przewodniczącym Regionalnej Komisji Koordynacyjnej Pracowników Służby Zdrowia oraz wiceprzewodniczącym Krajowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” (1981–1990). W latach 1999–2005 był radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

 

Internowany od momentu wprowadzenia stanu wojennego do czerwca 1982 r. W latach 1982–1987 był członkiem Rady Politycznej Solidarności Walczącej. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, w Zespole ds. Zdrowia.

Należał do Platformy Obywatelskiej RP.

 
Spotkanie biorców i dawców szpiku w Szczecinku
niedziela, 29 czerwca 2014 00:00

29 czerwca profesor Alicja Chybicka wzięła udział w VIII Ogólnopolskie Spotkanie Zrealizowanych Dawców Szpiku i Wolontariuszy. Ponizej przedstawiamy realcję z tego wydarzenia, opublikowana na portalu iszczecinek.pl.

 

Za nami VIII Ogólnopolskie Spotkanie Zrealizowanych Dawców Szpiku i Wolontariuszy. W sobotę, w szczecineckim kinie Wolność, po raz kolejny byliśmy świadkami wzruszających spotkań dawców i biorców.
-Takie uroczystości mają na celu uhonorowanie dawców szpiku, to głównie dla nich się tutaj spotykamy –mówi Leszek Kauc, szef Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej zajmującego się poszukiwaniami dawców szpiku, a także współzałożyciel Fundacji Przeciwko Leukemii, która prowadzi m.in. rejestr dawców szpiku.
Leszek Kauc wspomina, że na początku działalności fundacyjnej, twórcy fundacji nie przewidywali kontaktów dawców z biorcami. Po latach, kiedy zaobserwowali jak takie spotkania pozytywnie wpływają na ludzi chorych, postanowili jednak do nich doprowadzać. -Pokazujemy, że ludzie po przeszczepieniu szpiku mogą normalnie żyć i być zdrowi. Pokazujemy również, że doskonałym zdrowiem cieszą się dawcy szpiku –dodaje.
Spotkania dawców z biorcami były jak zawsze bardzo emocjonalne, zresztą nie tylko dla nich samych, ale dla wszystkich zgromadzonych osób. Biorcy pierwszy raz spotykali osoby, które uratowały im życie. Pan Waldemar, jeden z dawców, krótko skomentował towarzyszące mu emocje: Na dawanie szpiku się zgodziłem, na takie emocje nie.
Kolejny dawca, Dominik, również spotkał swojego brata bliźniaka, któremu oddał szpik. Dominik przy okazji spotkania zwrócił uwagę na ważną kwestię. -Zachęcam wszystkich ludzi, żeby przed rejestracją poważnie pomyśleli o tym, czy są gotowi oddać szpik, bo przez lekkomyślne podejście mogą zrobić komuś poważną krzywdę –mówi. –Samo pobranie szpiku to już formalność –dodaje.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 30