Spotkanie biorców i dawców szpiku w Szczecinku
niedziela, 29 czerwca 2014 00:00

29 czerwca profesor Alicja Chybicka wzięła udział w VIII Ogólnopolskie Spotkanie Zrealizowanych Dawców Szpiku i Wolontariuszy. Ponizej przedstawiamy realcję z tego wydarzenia, opublikowana na portalu iszczecinek.pl.

 

Za nami VIII Ogólnopolskie Spotkanie Zrealizowanych Dawców Szpiku i Wolontariuszy. W sobotę, w szczecineckim kinie Wolność, po raz kolejny byliśmy świadkami wzruszających spotkań dawców i biorców.
-Takie uroczystości mają na celu uhonorowanie dawców szpiku, to głównie dla nich się tutaj spotykamy –mówi Leszek Kauc, szef Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej zajmującego się poszukiwaniami dawców szpiku, a także współzałożyciel Fundacji Przeciwko Leukemii, która prowadzi m.in. rejestr dawców szpiku.
Leszek Kauc wspomina, że na początku działalności fundacyjnej, twórcy fundacji nie przewidywali kontaktów dawców z biorcami. Po latach, kiedy zaobserwowali jak takie spotkania pozytywnie wpływają na ludzi chorych, postanowili jednak do nich doprowadzać. -Pokazujemy, że ludzie po przeszczepieniu szpiku mogą normalnie żyć i być zdrowi. Pokazujemy również, że doskonałym zdrowiem cieszą się dawcy szpiku –dodaje.
Spotkania dawców z biorcami były jak zawsze bardzo emocjonalne, zresztą nie tylko dla nich samych, ale dla wszystkich zgromadzonych osób. Biorcy pierwszy raz spotykali osoby, które uratowały im życie. Pan Waldemar, jeden z dawców, krótko skomentował towarzyszące mu emocje: Na dawanie szpiku się zgodziłem, na takie emocje nie.
Kolejny dawca, Dominik, również spotkał swojego brata bliźniaka, któremu oddał szpik. Dominik przy okazji spotkania zwrócił uwagę na ważną kwestię. -Zachęcam wszystkich ludzi, żeby przed rejestracją poważnie pomyśleli o tym, czy są gotowi oddać szpik, bo przez lekkomyślne podejście mogą zrobić komuś poważną krzywdę –mówi. –Samo pobranie szpiku to już formalność –dodaje.

 
II Wrocławskie Forum Kobiet
czwartek, 26 czerwca 2014 00:00

iifk26 czerwca we Wrocławskim Centrum Kongresowym w Kompleksie Hali Stulecia odbyło się II Forum Kobiet, organizowane przez Zachodnią Izbę Gospodarczą i Stowarzyszenie MoMo. Podczas Forum wybitne osobistości świata nauki, kultury i polityki płci pięknej miały okazję opowiedzieć o swoich pasjach i drodze do sukcesu. Jednym z gości i prelegentów Forum była profesor Alicja Chybicka. 

 
Międzynarodowe spotkanie specjalistów transplantacji szpiku
poniedziałek, 23 czerwca 2014 00:00

Od 20 do 22 czerwca w Bautzen odbyło się 6. międzynarodowe letnie spotkanie specjalistów transplantacji szpiku, onkologii i hematologii dziecięcej (VI. International Midsummer Meeting on Pediatric Hematology, Oncology and Stem cell transplantation).


Po raz pierwszy, oprócz przedstawicieli z Niemiec, Czech i Polski, udział wzięli także specjaliści ze Słowacji. Kolejna edycja konferencji stała na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Prof. Alicja Chybicka wspólnie z Prof. Krzysztofem Kałwakiem mieli przyjemność zaprezentować raport z wyprawy pacjentów po przeszczepie szpiku na Kilimandżaro "Szpik na szczyt".

 

Prezentacja wśród panelistów została przyjęta z ogromnym zainteresowaniem. Po raz kolejny potwierdzono, że po przejściu tak ciężkiego zabiegu jakim jest przeszczep szpiku, pacjenci wracają do normalnego życia, mogąc zdobywać najwyższe szczyty.

 
Wizyta Donalda Tuska w Klinice
poniedziałek, 09 czerwca 2014 13:27

pdtPremier Donald Tusk podczas prywatnej wizyt odwiedził chore dzieci w Klinice. Pan Premier przybył do Kliniki, aby spełnić marzenie chorego Jarka. Spotkanie było niezwykle ciepłe i pełne wzruszeń. Szef rządu odwiedził wszystkie dzieci leżące na wszystkich klinicznych oddziałach, a wizyta zaplanowana na godzinę przedłużyła się do prawie trzech. Dla dzieci, rodziców i całego zespołu klinicznego było to niezwykłe przeżycie.

Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z Fundacją Mam Marzenie, która została powołana w 2003 roku. Od 2007 roku Fundacja działa na terenie całej Polski i obecnie posiada 16 oddziałów: Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław.

Misją Fundacji Mam Marzenie jest spełnianie marzeń dzieci w wieku 3-18 lat, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Przez swoją działalność Fundacja pragnie dostarczyć chorym dzieciom i ich rodzinom niezapomnianych emocji, które pozwolą choć na chwilę zapomnieć o cierpieniu, wniosą w ich życie radość, siłę do walki z chorobą i nadzieję na przyszłość.

Do tej pory Fundacja spełniła 5 271 marzeń chorych dzieci.

 
Zgromadzenie Narodowe wysłuchało orędzia prezydenta RP
środa, 04 czerwca 2014 00:00

ZN4 czerwca 2014 r. odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego prezydent Bronisław Komorowski wygłosił orędzie z okazji 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 1989 r. Posiedzeniu przewodniczyła marszałek Sejmu Ewa Kopacz, obecny był marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

W swoim wystąpieniu prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że wybory 4 czerwca 1989 r. zadecydowały o sukcesie całej polskiej drogi ku wolności. Przypomniał, że decyzją Polaków biorących udział w głosowaniu wygrała je „Solidarność”, tworząca wówczas obóz polskiej wolności, a przegrały siły starego porządku. Jak wskazał, na to zwycięstwo złożył się długotrwały społeczny i narodowy opór przeciwko systemowi, przeciwko brakowi suwerenności i przetrwanie podziemnej „Solidarności”. „Złożył się i rozkład sowieckiego imperium, które przegrało polityczny, militarny i ekonomiczny wyścig z Zachodem” – ocenił. Jak dodał, złożyło się na to także bankructwo moralne, polityczne i gospodarcze komunizmu, symbolizowane „przez puste półki w sklepach i represje wobec opozycji”. Bronisław Komorowski podkreślił, że potężnym źródłem wiary i nadziei był dla Polaków papież Jan Paweł II. Przypomniał, że w efekcie wyborów z 4 czerwca 1989 r. powstał „rząd wielkiej zmiany z pierwszym po wojnie niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim”.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 29