Sytuacja leczenia pediatrycznego w Polsce
poniedziałek, 16 maja 2016 00:00

16 maja br., z inicjatywy prof. Alicji Chybickiej, we Wrocławiu odbyło się studyjne spotkanie przedstawicieli sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji leczenia pediatrycznego w Polsce.

 

Uczestnicy spotkania poruszyli m.in. temat zmian dotyczących opieki zdrowotnej nad dziećmi, które resort zdrowia proponuje na lata 2016-2017. Rozmawiali też o problemie przewlekłych chorób jelit u dzieci oraz o leczeniu sanatoryjnym małych pacjentów. W dyskusji podkreślono także potrzebę uświadamiania, na przykład poprzez kampanie społeczne i edukacyjne, dzieciom i ich rodzicom znaczenia profilaktyki w zwalczaniu chorób.

 

Parlamentarzyści odwiedzili też Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i wzięli udział m.in. w uroczystości przeniesienia tablicy poświęconej prof. Janinie Bogusławskiej-Jaworskiej oraz dwóch krasnali „Marzanki” i „Onkusia” z dawnej siedziby placówki do nowej – „Przylądek Nadziei”.

 

W spotkaniu wzięli udział: Jarosław Pinkas – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski, posłowie i senatorowie, Marek Ziętek – rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Piotr Pobrotyn – dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, a także przedstawiciele departamentu zdrowia urzędu miasta Wrocławia oraz organizacji i stowarzyszeń zajmujących się tematyką zdrowia, żywienia oraz chorób rzadkich.

 
Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci we Wrocławiu
sobota, 14 maja 2016 20:14

Szanowni Państwo,

bardzo serdecznie zapraszam do udziału we wspólnym spotkaniu przedstawicieli Komisji Zdrowia Sejmu RP i Senatu RP oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci w dniu 16 maja 2016 roku o godz. 9:00 w budynku Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (ul. Borowska 211, Wrocław). Proponowanymi tematami posiedzenia będą perspektywy i zagrożenia leczenia dzieci, wychowanie fizyczne oraz edukacja.

Plan posiedzenia:
9:00-11:30 wspólne posiedzenie

12:00-12:45 uroczystości Sakramentu Bierzmowania i I Komunii Świętej podopiecznych Kliniki „Przylądek Nadziei” w Kaplicy Szpitalnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu (ul. Borowska 213, Wrocław)

12:50-13:00 uroczystości przeniesienia tablicy poświęconej Pani Prof. Janinie Bogusławskiej - Jaworskiej oraz dwóch krasnali do Kliniki „Przylądek Nadziei”

13:00-14:00 Poczęstunek

14:00-16:00 wspólne posiedzenie

Prof. Alicja Chybicka
Poseł na Sejm RP
Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci 
Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

 
Największa demonstracja w wolnej Polsce!
wtorek, 10 maja 2016 19:51

Polacy jednoznacznie dali do zrozumienia obecnej większości, że chcą żyć w demokratycznym kraju, gdzie przestrzega się prawa. 250 tysięcy osób na marszu „Jesteśmy i będziemy w Europie” to tego najlepszy dowód. Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

 

W sobotę ulicami Warszawy przeszła manifestacja organizowana przez Platformę Obywatelską, KOD i szereg sił opozycyjnych. Marsz był wyrazem sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez obecny rząd, będącej zaprzeczeniem wieloletniej walki Polaków o przynależność do wspólnoty zachodnich demokracji.

Marsz wyruszył z Placu Na Rozdrożu, gdzie w swoim wystąpieniu Grzegorz Schetyna najpierw podziękował wszystkim, którzy przybyli. - Dziękuję, że przyjechaliście do Warszawy z całej Polski! Polska dzisiaj potrzebuje Waszej aktywności! – powiedział Przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Następnie zwrócił się do wszystkich zebranych, parafrazując Winstona Churchilla, że nie będzie zgody na nową żelazną kurtynę, która odzieli nas od cywilizacji Zachodu?. - Nie ma zgody na nową żelazną kurtynę, na odrzucenie nas od Europy. Jesteśmy i będziemy w Europie!

 

Marsz „Jesteśmy i będziemy w Europie” był największą demonstracją po 1989 roku - według informacji stołecznego ratusza wzięło w niej udział aż 250 tysięcy osób! Kiedy czoło marszu docierało pod scenę na Placu Piłsudskiego, jego koniec nie ruszył jeszcze spod sceny na Placu Na Rozdrożu. W zgodniej opinii mediów manifestacja była ogromny sukcesem organizatorów.

 

W swoim wystąpieniu na Placu Piłsudskiego Grzegorz Schetyny podziękował zgromadzonym za przybycie. Zaznaczył również, że to początek wspólnego marszu sił opozycji przeciwko PiS - To początek długiego marszu do wolnych wyborów, w których pokonamy państwo PiS.

Swoje wystąpienie Przewodniczący zakończył ważną zapowiedzią - Podczas tego długiego marszu będziemy powtarzać: nie pozwolimy na podłą zmianę! Niech żyje Polska!

 

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym ważnym dla Polski dniu. To ważny sygnał dla nas, a jeszcze ważniejszy - dla rządu. 250 tys. ludzi powiedziało, że nie ma zgody na wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej.

Dziękujemy za Wasz udział!

 
Ruszyła budowa "Breast Unit" - Centrum Leczenia Chorób Piersi
poniedziałek, 18 kwietnia 2016 00:00

W Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu rozpoczęła się budowa pierwszego w regionie Breast Unitu - nowoczesnego Centrum Leczenia Chorób Piersi. Oddział szpitalny przyjmie pierwsze Pacjentki w styczniu 2017 roku. W uroczystym podpisaniu Aktu erekcyjnego upamiętniającego wmurowanie kamienia węgielnego udział wziął marszałek Cezary Przybylski, Jerzy Michalak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za dolnośląską służbę zdrowia, Profesor Alicja Chybicka, Metropolita Wrocławski Arcybiskup Józef Kupny oraz lekarze, personel medyczny i pacjentki Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

 

Breast Unit to kompleksowe leczenie nowotworów piersi na wszystkich etapach choroby: od samej diagnozy i konsultacji interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, po operację, radioterapię, chemioterapię, wsparcie fizjoterapeuty i psychologa aż do kontroli po całym procesie terapeutycznym. Ośrodki tego typu funkcjonują powszechnie już w wielu krajach UE, w Polsce dopiero się tworzą.

 

- Samorząd województwa ma bardzo ambitny plan inwestycyjny w obszarze ochrony zdrowia, w tym w szczególności w odniesieniu do leczenia chorób onkologicznych. Breast Unit to jeden z pierwszych elementów tego planu. Docelowym rozwiązaniem będzie budowa Nowego Szpitala Onkologicznego, nad którą już pracujemy - mówił marszałek Cezary Przybylski.

 

Na terenie Dolnośląskiego Centrum Onkologii przy pl. Hirszfelda trwa budowa modułu, w którym będzie Centrum Chorób Piersi. W nowym budynku będzie się mieścić m.in. oddział szpitalny z komfortowymi salami dla pacjentek, poradnia z gabinetami zabiegowymi i konsultacyjnymi oraz dział diagnostyki obrazowej i małoinwazyjnej chorób piersi. Centrum Chorób Piersi będzie też wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny – m.in. dwa mammografy cyfrowe. W planach jest także stosowanie zaawansowanych technik leczenia – np. radioterapii śródoperacyjnej.

 

Chodzi o to, by kobieta z podejrzeniem choroby nowotworowej piersi była leczona w sposób kompleksowy na każdym etapie choroby. Od diagnozy, po operację, radioterapię, chemioterapię, operację plastyczną. Ma uzyskiwać również wsparcie psychologiczne i szybko wracać do zdrowia dzięki fizjoterapii. A wszystko pod jednym dachem i w krótkim czasie - powiedział Jerzy Michalak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

 

Pacjentką od początku zajmuje się zespół specjalistów: chirurg onkolog, radiolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, patomorfolog, fizjoterapeuta i psycholog. W takim systemie pacjentka z podejrzeniem raka piersi powinna w ciągu kilku tygodni mieć potwierdzoną diagnozę i ustalony plan kompleksowego leczenia. Dlatego w nowym Centrum Chorób Piersi w DCO zapewnione będzie szybsze leczenie – od momentu zakończenia diagnostyki pogłębionej do operacji minie nie więcej niż 14 dni.

- Mamy doskonały zespół specjalistów i nowoczesny sprzęt. Brakowało nam jedynie nowego oddziału. Powstanie Breast Unit to pierwszy etap budowy nowego centrum onkologicznego we Wrocławiu. Chcemy już teraz zapewnić lepsze warunki leczenia naszym pacjentkom, dlatego zdecydowaliśmy się dobudować specjalny moduł do starego szpitala przy pl. Hirszfelda - mówił dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO.

 

Koszt inwestycji, to około 25 mln złotych.

 

źródło: umwd.pl

 
Uroczyste Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i początków Państwa Polskiego
piątek, 15 kwietnia 2016 20:24

W Poznaniu odbyło się dziś pierwsze w historii wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenie Narodowego, zorganizowane dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Przed połączonymi Izbami parlamentu oraz licznie zgromadzonymi gośćmi z kraju i zagranicy specjalne orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. - W 966 roku dokonało się jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach Polski i Polaków. Książę poznański i gnieźnieński Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając obrady w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich. Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym.

W swoim wystąpieniu marszałek Sejmu podkreślił, że decyzja Mieszka I zmieniła na wieki ład moralny, życie codzienne i publiczne oraz stosunki społeczne na naszych ziemiach. - Państwo Polskie oraz jego mieszkańcy zostali wówczas trwale połączeni z chrześcijańską Europą oraz Rzymem - stolicą papiestwa i centrum cywilizacji europejskiej. Losy Polski i Polaków zostały powiązane z dziejami Kościoła powszechnego - przypomniał Marek Kuchciński. Jak dodał, Kościół stał się instytucją, na której została oparta budowa państwa i narodu. - Polacy walcząc o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą bronili równocześnie wiary i Kościoła (…) - mówił marszałek Kuchciński. Wskazał na symbole polskiej pamięci historycznej mocno zakorzenione w chrześcijaństwie, wśród których wymienił bitwę pod Wiedniem z 1683 r. i bitwę pod Warszawą w 1920 r.

Marek Kuchciński mówił także o obecnym znaczeniu wiary rzymskokatolickiej, nadającej tożsamość Polakom, polskiej wspólnocie i rodzinom nie tylko w skali państwa, ale i poza jego granicami. Jak powiedział, „władze niepodległej Rzeczpospolitej wywodzące się z tradycji Solidarnościowej sięgają dzisiaj do fundamentów naszej państwowości, nierozłącznie związanej z chrześcijaństwem”. - Łączy nas, współczesnych Polaków, przekonanie, że zarówno chrzest dokonany w 966 r., jak i Millenium obchodzone w 1966 r., są kamieniami milowymi w naszych dziejach, wyrazem historycznej mądrości, sukcesu i odpowiedzialności za Państwo oraz jego mieszkańców – zaznaczył.

Podczas historycznego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego marszałek Senatu Stanisław Karczewski uroczyście odczytał tekst uchwał w 1050. rocznicę Chrztu Polski, podjętych wcześniej przez Sejm i Senat - pełny tekst dokumentu.

O wielkim znaczeniu chrztu i chrześcijańskiego dziedzictwa dla kształtowania losów Polski i Polaków mówił w swoim orędziu prezydent Andrzej Duda. - Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego (...). Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju - podkreślił. Prezydent zaznaczył, że w 966 r. Polska narodziła się do nowego, chrześcijańskiego życia. - Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla nas i dla siebie jako wspólnota narodowa i polityczna - powiedział Andrzej Duda.

W ocenie prezydenta przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło polską tożsamość. - Powiedzieliśmy wtedy „tak” wolności i samostanowieniu. Powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi budować naród i dbające o jego dobrobyt własne państwo, tworzyć je, bronić, a gdy trzeba ginąć za nie – mówił Andrzej Duda. Jak dodał prezydent, udało się zbudować wspólnotę „na fundamencie wiary, która od tego czasu wrosła na stałe w naszą tożsamość, stając się w procesie dziejów często najważniejszą i ostatnią tarczą wolności i solidarności”.

Przyjęcie chrztu przez naszych przodków było, w opinii Andrzeja Dudy, rdzeniem, wokół którego kształtował się wspaniały polski naród. Prezydent określił rok 966 „najważniejszą cezurą w naszych dziejach”, zaś trwające obecnie obchody jubileuszowe „świętowaniem 1050. urodzin naszego narodu i ojczyzny”. - To wielkie święto polskości, która jest źródłem naszej dumy i radości. I będziemy je kontynuować przez kolejne miesiące w całym kraju. Jego kulminacją stanie się zaś pierwsza wizyta w Polsce ojca świętego papieża Franciszka i Światowe Dni Młodzieży – mówił prezydent.

- Drzemie w nas olbrzymia moc, której źródłem jest właśnie wspólna tożsamość narodowa, chrześcijańska. Moc, która kilkakroć w ostatnich stuleciach ujawniała się w naszej historii. Moc, która pomagała nam przetrwać najgorsze doświadczenia, utratę wolności obywatelskich i niepodległego państwa, próby wynarodowienia i dechrystianizacji. Moc, dzięki której w konfrontacji z nieprzyjaciółmi, zaborcami, okupantami potrafiliśmy zwyciężyć i wyjść z tych doświadczeń jeszcze silniejsi i jeszcze bardziej zjednoczeni - podkreślał Andrzej Duda. Z tego niezłomnego ducha narodowego, jak zaznaczył, Polacy zawsze byli, są i będą dumni, i chcą z tego bogactwa dalej czerpać.

W swoim wystąpieniu prezydent przywołał słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział on przed wejściem Polski do Unii Europejskiej: „Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy”. - Dlatego też oddając hołd naszym dalekowzrocznym poprzednikom sprzed 1050 lat, pragnę z całą mocą wyrazić przekonanie, że idąc za wskazaniem naszego wielkiego rodaka, Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu, w nim mamy bowiem wypróbowany, mocny fundament dla przyszłości – zaznaczył Andrzej Duda.

Według prezydenta Dudy wejście w krąg cywilizacji chrześcijańskiej w obrządku łacińskim było prawdziwym przełomem. - Trzy filary tej cywilizacji stały się też filarami polskiej tożsamości i kultury - powiedział. Wśród tych filarów Andrzej Duda wymienił grecką filozofię, umiłowanie mądrości, prymat obiektywnej prawdy oraz precyzyjne narzędzia poznawania i analizowania rzeczywistości. Drugi fundament to zdaniem prezydenta rzymska myśl prawna i ustrojowa, idea rządów prawa, koncepcja republiki oraz etos obywatelski. Natomiast trzeci filar wymieniony przez Andrzeja Dudę to Stary i Nowy Testament, Dekalog i Ewangelia.

- Nie jesteśmy tutaj na zawsze, ale mamy wielki obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i naszej kultury. Mamy obowiązek budowania silnego państwa, także jako wielkiej wspólnoty naszego narodu, opierając się na tym, na czym wyrośliśmy, na czym nas wychowano (…) – tłumaczył Andrzej Duda. Przypomniał, że „wychowano nas w tradycji budowania silnej Polski, nie tylko dla nas i dla naszych bliskich, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń”. - Głęboko wierzę w to, że sprostamy temu zadaniu – podkreślił prezydent.

W dzisiejszym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, uczestniczyli także m.in.: Rada Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - metropolity poznańskiego, kardynał Pietro Parolin - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i legat papieski oraz przedstawiciele najważniejszych polskich instytucji państwowych, parlamentów europejskich, korpusu dyplomatycznego i Polonii.

Po uroczystym posiedzeniu uczestnicy wysłuchali prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich została także odsłonięta tablica upamiętniająca wyjątkowe obrady Zgromadzenia Narodowego – w ceremonii wziął udział m.in. prezydent RP oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

W ramach obchodów jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym marszałek Sejmu Marek Kuchciński, będą jeszcze uczestniczyć m.in. w uroczystej Mszy św. w Katedrze Poznańskiej.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 39