Zasłużony dla województwa dolnośląskiego
wtorek, 16 czerwca 2015 00:00

Z inicjatywy Krajowej Rady Kongregacji Przemysłowo-Handlowej oraz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ 16 czerwca odbyła się uroczystość nawiązująca do 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Podczas spotkania wręczono odznaczenia „Zasłużony dla województwa dolnośląskiego”.

 

Złotymi odznakami uhonorwani zostali Alicja Chybicka, Barbara Zdrojewska, Ewa Mańkowska, Zbigniew Ładziński, Ryszard Wożniak, Henryk Janus. Srebrne odznaki trafiły do ks. Prałata dr. Józefa Steca oraz Henryka Kruszelnickiego.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, weterani Pokojowych Misji ONZ, członkowie Krajowej Rady KPH OIG, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, władze Okręgowej Rady Łowieckiej we Wrocławiu, przedstawiciele władz Małych i Średnich Przedsiębiorców miasta Wrocławia.

 

umwd.pl

 
Finał konkursu „Szkoła marzeń”
piątek, 22 maja 2015 00:00
201505222 chybicka_fina_konkursu_moja_wymarzona_szkoa_senat22 maja 2015 r. w Sejmie odbył się pierwszy finał konkursu „Szkoła marzeń”, zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci, następny zaplanowano na 15 czerwca 2015 r. To już czwarta tego typu impreza adresowana do dzieci i młodzieży. W poprzednich konkursach „Śmieje się dziecko – śmieje się cały świat” (2012 r.), „Gdzie są moje korzenie” (2013 r.) oraz „Moja Polska w 2050 roku” (2014 r .) wzięło udział kilka tysięcy uczniów.
Konkurs „Szkoła marzeń” adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – gimnazjów, liceów, techników, szkół zawodowych oraz placówek opiekuńczych. Jego uczestnicy mieli przedstawić swoją wizję i oczekiwania wobec szkoły jako miejsca przyjaznego uczniom. Mogli to zrobić w dowolnej formie, zarówno plastycznej, jak i literackiej. W swoich pracach pisali m.in. o szkole, w której uczyłby Albert Einstein, w której nikt z nikogo by się nie wyśmiewał ani nie wsadzał nosa w cudze sprawy.
Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 7,5 tys. uczestników, a na etapie okręgowym w jego przeprowadzenie zaangażowało się 91 biur senatorskich i poselskich. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano 662 prace zarówno plastyczne, jak i literackie. Jury postanowiło nie wskazywać zwycięzców i przyznać równorzędne nagrody laureatom etapu ogólnopolskiego, a także ponad 20 wyróżnień. Zwycięzcami I finału zostali: Dawid Chlewicki, Aleksandra Radzińska, Milena Kosińska, Michał Kośka, Zuzanna Kowalska (biuro senatora Mieczysława Augustyna), Zuzanna Kowalska (biuro senatora Przemysława Błaszczyka), Dominika Reda, Łukasz Świątek, Przemysław Pawlak, Natalia Bieg. Zdaniem organizatorów zgłoszone na konkurs prace mogą stać się cenną wskazówką i inspiracją dla osób związanych z edukacją. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie internetowej Senatu.
Podczas uroczystości finalistów powitał wicemarszałek Jan Wyrowiński. Podkreślił, że dla wielu z nich to pierwsza wizyta w Sejmie i Senacie, gdzie bije serce polskiej demokracji. Stało się to za sprawą senator Alicji Chybickiej i kierowanego przez nią Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci. A przecież niektórzy, jak zauważył wicemarszałek, pytają, po co te zespoły. Tymczasem to właśnie tak liczna obecność uczestników konkursu jest dowodem na aktywna działalność parlamentarzystów na rzecz dzieci i młodzieży. Wicemarszałek zwrócił uwagę, że zarówno on, jak i inni parlamentarzyści swoje szkoły mają już tylko we wspomnieniach. „Wasze szkoły, wasze marzenia o ich kształcie, pomysły na ich lepsze funkcjonowanie będą służyły tym, którzy tworzą polskie prawo” i za to właśnie serdecznie podziękował uczestnikom konkursu.
Senator Alicja Chybicka podkreśliła, że aby konkurs się odbył, potrzeba było ogromnego zaangażowania całego sztabu ludzi – zarówno parlamentarzystów, jak i pracowników Kancelarii Senatu. Senator serdecznie podziękowała uczestnikom konkursu za ich niesamowite pomysły.
Wiceminister edukacji narodowej Urszula Augustyn dziękowała natomiast rodzicom i nauczycielom, że potrafili pokierować swoimi dziećmi i zachęcić je do udziału w konkursie. Jak mówiła, życie bez marzeń byłoby smutne. Dziękując za te marzenia, podkreśliła, że dzięki nim polska szkoła będzie lepsza i mądrzejsza, bliższa wyobrażeniom uczniów.
Na potrzebę dbałości o zdrową szkołę, promującą zdrowy tryb życia zwrócił uwagę wiceminister zdrowia Cezary Cieślikowski. Uczestnikom konkursu życzył, by szkoła stawała się taka, jaką sobie wymarzyli.
Podczas uroczystości przedstawiciele ambasad Iranu, Łotwy i Słowenii mówili o systemach szkolnictwa w swoich krajach.
 
#WszyscyZaŚląskiem
niedziela, 17 maja 2015 00:00

wksW zakończonomym remisem 1:1 spotkaniu Śląska Wrocław z Legią Warszawa z trybun Stadionu Wrocław WKS - w myśl zasady #WszyscyZaŚląskiem - profesor Alicja Chybicka oraz znani wrocławianie wspierali wrocławską drużynę. Jak spodobało się im starcie, w którym dwa "wojskowe" kluby podzieliły się punktami?

 
Alicja Chybicka Ambasadorem Wrocławia
środa, 22 kwietnia 2015 00:00

20150422 chybicka_ambasador_wroclawiaProfesor Alicja Chybicka została kolejnym „Ambasadorem Wrocławia”. Tytuł ten jest przyznawany od 2007 roku przez Gazetę Wyborczą ludziom, dzięki którym rośnie sława i prestiż Wrocławia. W środę, we wrocławskim Teatrze Muzycznym "Capitol" odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnienia.

 

Prof. Alicja Chybicka pełni funkcję między innymi prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz kierownika Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od lat z uporem walczy o zdrowie każdego swojego pacjenta. Wielokrotnie nagradzana za swoją pracę naukową i działalność społeczną. W 2001 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, jest laureatką Nagrody Honorowej Rzecznika Praw Dziecka, a także Orderu Uśmiechu - jedynego na świecie odznaczenia nadawanego dorosłym przez dzieci.

 

W latach ubiegłych tytuły „Ambasadora Wrocławia” odbierali: niemiecki historyk Gregor Thum, pisarz Marek Krajewski, Władysław Frasyniuk i Bogdan Zdrojewski, norweska artystka Bente Kahan, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego, biznesmen Leszek Czarnecki, Dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik oraz Karol Modzelewski.

 

więcej: gazeta.pl oraz facebook.com

 
Wyśpiewali pół miliona
wtorek, 31 marca 2015 00:00

fullKoncert Nadziei co roku przyciąga nie tylko miłośników doskonałej muzyki, ale również ludzi, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym. W tym roku tak hojnie wsparli Fundację ,,Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, że na jej konto wpłynęło aż pół miliona złotych. To rekord w skali kraju!

Fundacja już po raz szósty zorganizowała Koncert Nadziei na rzecz swoich podopiecznych. Wśród publiczności, która po brzegi wypełniła wczoraj Teatr Muzyczny Capitol byli między innymi prezesi niemal wszystkich największych dolnośląskich firm, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, profesor Alicja Chybicka, szefowa kliniki onkologii dziecięcej. Z roku na rok darczyńcy coraz hojniej wspierają Fundację podczas tego wyjątkowego wieczoru. Tym razem udało się ponad dwukrotnie pobić ubiegłoroczny, rekordowy wynik. Dzięki wsparciu sponsorów podczas Koncertu na konto fundacji wpłynęło aż pół miliona złotych! To wynik unikatowy na skalę kraju, bo nikomu, na żadnym wydarzeniu artystycznym nie udało się do tej pory zebrać aż takiej kwoty.

 

Przyjaciele mają głos

 

Gala na rzecz małych pacjentów wrocławskiej kliniki onkologii dziecięcej jest też wyjątkowa z innego powodu. To jedyny taki koncert w Polsce, podczas którego na scenie występują Przyjaciele Fundacji. Jego unikatowa formuła zakłada bowiem, że w pierwszej części w rolę wokalistów i muzyków wcielają się przedstawiciele banków, korporacji i firm, wspierających dzieci chore na raka. W tym roku swoje talenty muzyczne zaprezentowali pracownicy aż 12 sponsorów.

Na scenie niemal przez cały czas błyszczał zespół Impel Band, który reprezentował głównego sponsora całego wieczoru, czyli firmę IMPEL S.A. Serca widzów szturmem zdobył Jan Michalak z Erbudu, czyli firmy, która nie tylko buduje Przylądek Nadziei, ale i hojnie wspiera Fundację. Pan Jan brawurowo zaśpiewał piękną balladę z filmu „Uwierz w ducha”. Z ogromnym aplauzem spotkały się wzruszające występy Justyny Szewczyk reprezentującej firmę Bodzio, Małgorzaty Bruś-Atamańczuk, która na co dzień pracuje w banku Santander i Darii Cybuli, pracowniczki firmy Kruk S.A. Furorę zrobiły też pełne ekspresji wykonania Teresy Kachniarz, dyrektora z Raiffeisen Polbank i Iryny Gerus, przedstawicielki firmy Impel S.A. W pamięci widzów zapisze się też występ Damiana Szewczyka, wrocławskiego strażnika miejskiego, który wykonał utwór „Demony wojny”. Wyjątkową parę na scenie stworzyli pracownicy Credit Suisse – Małgorzata Mazurek i Vincezo Caggiula, którzy wystąpili w duecie z pamiętnego musicalu „Grease”. Pokazem prawdziwej solidarności był również występ podczas piosenki z filmu „Pół żartem, pół serio”. Przy jej wykonaniu współpracowali muzycy z dwóch firm – na perkusji grał Tomasz Szarzyński z firmy Amazon, a przy mikrofonie wystąpiła Krystyna Anna Sukiennik z EFL.

Pierwszą część Koncertu zakończyła Anna Kowalewska z banku Credit Agricole.

 

Nagroda za Przylądek

 

Jednym z najbardziej wzruszających momentów Koncertu Nadziei była chwila, w której wyjątkowym odznaczeniem został uhonorowany Grzegorz Dzik, przewodniczący rady społecznej Fundacji. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wręczył mu medal „Zasłużony dla Wrocławia”. Jest on wyrazem uznania za jego działalność charytatywną i zainicjowanie budowy Przylądka Nadziei, nowoczesnej kliniki dla dzieci chorych na raka która powstaje we Wrocławiu. Grzegorz Dzik był jej pomysłodawcą i przez kilka ostatnich lat był zaangażowany w realizację tego projektu.

 

Tym wyrazistym akcentem rozpoczęła się druga część Koncertu podczas której wystąpiły największe gwiazdy polskiej sceny filmowej i teatralnej. Podczas występów towarzyszyła im doskonała orkiestra symfoniczna „The Film Harmony Orchestra” pod kierunkiem Marcina Mirowskiego. Każdy z artystów zaprezentował własną interpretację największych hitów muzyki filmowej - Zbigniew Zamachowski brawurowo zaśpiewał „My rifle, my pony and me” z westernu Rio Bravo, Emilia Komarnicka przeniosła widzów w bajkowy świat Pana Kleksa za sprawą utworu „Meluzyna”, a Kacper Kuszewski w duecie z Kasią Mirowską porwali widzów w utworze „She’s like the wind” z romansu „Dirty dancing”. Prawdziwą furorę wśród publiczności wywołał Artur Barciś, który w iście teatralnym stylu wykonał utwór na motywach piosenki „Money” z filmu „Kabaret”. Jego bezbłędna dykcja w arcytrudnym utworze, wyrazisty sceniczny makijaż, słomkowy kapelusz, wzorzysty krawat i przede wszystkim gestykulacja, w którą włożył całe serce na długo pozostaną widzom w pamięci. Na koniec w melancholijny nastrój wprawiła wszystkich Anna Dereszowska swoim niespotykanie wzruszającym wykonaniem ballady „Uciekaj moje serce” z serialu Jan Serce.

 

Licytowali z sercem

 

Na sam koniec Koncertu Nadziei emocje sięgnęły zenitu podczas licytacji niezwykłej harfy przywiezionej przez ambasadorkę budowy Przylądka Nadziei - Martynę Wojciechowską z Etiopii Cena wywoławcza wynosiła tysiąc złotych, ale błyskawicznie poszybowała w górę ostatecznie osiągając ostatecznie aż … 50 tysięcy złotych. To niejedyna niespodzianka, jaką widzom Koncertu sprawiła znana podróżniczka. Nie mogła ona co prawda wziąć osobiście udziału w Koncercie, ale nagrała filmik z pozdrowieniami dla uczestników tej wyjątkowej gali. Na filmie przekazała fundacji czek na 50 tysięcy złotych na wyposażenie Przylądka Nadziei. Pieniądze te dziennikarka przekazała Fundacji z własnych, prywatnych środków.

 

W sumie dzięki wsparciu sponsorów, sprzedaży biletów na Koncert, losów na loterię udało się zebrać aż pół miliona złotych. Cały dochód z tegorocznego Koncertu Nadziei zostanie przeznaczony na leki dla chorych maluchów i wyposażenie „Przylądka Nadziei”, najnowocześniejszego w Polsce dziecięcego szpitala onkologicznego, który powstaje we Wrocławiu z inicjatywy Fundacji.

 

źródło i więcej zdjęć: naratunek.org

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 34