Znamy pierwsze organizacje, które popierają prof. Alicję Chybicką w wyborach prezydenta Wrocławia
piątek, 23 czerwca 2017 00:00

Trwają przygotowania do wyborów samorządowych we Wrocławiu. W piątek (23 czerwca br.) we wrocławskim Ossolineum prof. Alicja Chybicka zaprezentowała pierwsze organizacje, które poparły ją w wyborach prezydenta miasta. Kilka dni wcześniej Rada Powiatu wrocławskiej PO udzieliła jej oficjalnej rekomendacji wyborczej jako kandydatowi obywatelskiemu.

Podczas piątkowej konferencji, poparcia dla kandydatury obywatelskiej prof. Alicji Chybickiej udzieliły: Polskie Stronnictwo Ludowe, Unia Pracy, stowarzyszenie Młodzi Demokraci, Instytut Edukacji Społecznej oraz ruchy miejskie: Wrocławski Ruch Obywatelski i OK Wrocław. Ta lista będzie jeszcze rozszerzana o kolejne organizacje.

- Bardzo się cieszę, że wszystkie organizacje już w tej chwili zdecydowały się na poparcie mojej kandydatury, choć do wyborów samorządowych mamy jeszcze sporo czasu. Dziękuję za ten gest - mówiła prof. Alicja Chybicka.

Przewodniczący wrocławskiej PO senator Jarosław Duda podziękował prof. Alicji Chybickiej za podjęcie wyzwania, czyli startu w wyborach prezydenckich Wrocławia. 

- Jestem zaszczycony, iż wokół Pani profesor już teraz zgromadziło się tylko znakomitych ludzi i organizacji. Jestem pewny, że będzie ich znacznie więcej. Szczególnie cieszy mnie i chcę to bardzo podkreślić, że nasza kandydatka postawiła na koordynację działań programowych i nie tylko z osobami spoza partii politycznych, czyli z ruchów miejskich. Jako środowisko Platformy Obywatelskiej wiążemy z tym ogromne nadzieje. Deklaruję, że zrobimy wszystko, aby Pani profesor Alicja Chybicka została prezydentem Wrocławia - tłumaczył Jarosław Duda.

Prof. Alicja Chybicka podzieliła się z dziennikarzami swoją wizją Wrocławia, którą chciałaby wcielić w życie, jeśli zwycięży w wyborach prezydenckich. 

- Wrocław jest pięknym miastem, świetnie postrzeganym w Polsce i zagranicą. Nie będzie łatwo utrzymać ten poziom. W naszym mieście przecież bardzo wiele się działo w ostatnich latach. Jeśli wrocławianie na mnie postawią, mogę obiecać, że to oni będą najważniejsi. Chcę, aby mieszkańcy miasta mieli blisko do żłobka, do przedszkola, aby mieli blisko do zieleni. Jestem lekarzem i będę dbała o to, aby wrocławskie środowisko stało się bardziej przyjazne oraz zdrowe. Zadbam też o to, aby usunąć problemy komunikacyjne Wrocławia, bo dziś nie jest łatwo przemieszczać się po nim. A przecież jakość miasta ocenia się po tym, jak wielu ludzi jeździ transportem miejskim, a ilu własnymi samochodami. Jeśli stworzymy warunki do tego, aby wybierano komunikację publiczną, to skorzystamy na tym. Na ulicach będzie mniej samochodów, będziemy zdrowsi, nasze powietrze będzie lepszej jakości - opowiadała kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia. 

Jak dodała prof. Chybicka, program wyborczy PO powstanie dzięki konsultacjom z wrocławianami. Jak zauważyła, to mieszkańcy wiedzą najlepiej, gdzie jest połamana ławka, która ulica jest zakorkowana i gdzie są inne problemy, które należy rozwiązać.

- Musimy potraktować sprawę jak w medycynie: postawić diagnozę i rozpocząć leczenie - przekonywała prof. Alicja Chybicka.

Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego został przedstawiony przez kandydatkę PO jako jej “prawa ręka”. Będzie odpowiadał m.in. za konsultacje programowe.

- Pani profesor Alicja Chybicka ma świetne doświadczenie na pograniczu samorządu, finansów publicznych i polityki. Ma więc wszystkie kompetencje, aby poprowadzić naszą drużynę, ten dream team, który zaczynamy tworzyć do zwycięstwa i do tego, aby Wrocław naprawdę rozwijał się lepiej. Nie mam wątpliwości, że zostanie prezydentem Wrocławia - wyjaśniał Tomasz Owczarek.

W kolejnych miesiącach odbędzie się cykl konsultacji społecznych z wrocławianami, poświęcony propozycjom programowym Platformy Obywatelskiej zawartym w dokumencie “Program dla wrocławian”. Tezy programowe opracował zespół kierowany przez Sławomira Piechotę, opierając się na wielu rozmowach i spotkaniach przeprowadzonych z mieszkańcami, organizacjami społecznymi i środowiskami obywatelskimi.

Relacje z konferencji prasowej wrocławskiej Platformy Obywatelskiej znajdą Państwo na łamach internetowych Gazety Wyborczej WrocławtuWroclaw.comGazety Wrocławskiej i Radia Wrocław.