Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

„Kultywowanie polskości, naszych obyczajów, kultury ważne jest zawsze i wszędzie – i w ojczyźnie, i na obczyźnie. Dlatego zwłaszcza tym, którzy opowiedzenie się za Polską w pięciu dzielnicach Związku Polaków w Niemczech w czasach hitleryzmu przypłacili cierpieniem, a nawet życiem, winni jesteśmy nie tylko pamiętać, ale i szacunek” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając dwie wystawy związane z 100. rocznicą powstania Związku Polaków w Niemczech – „Spod znaku Rodła” oraz „100-lecie utworzenia Związku Polaków w Niemczech”.

Marszałek Grodzki zwrócił uwagę na fakt, że pierwsza z wymienionych ekspozycji przygotowana została przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, które to szkoły powstały dzięki staraniom Związku Polaków w Niemczech. „Chodzicie do szkół, które są spadkobierczyniami i kontynuatorkami wielkiej myśli polonijnej, kiedyś zwalczanej (…), a teraz, w wolnej Polsce tak pięknie kontynuowanej przez wasze pokolenie. To jest znakomity przykład, że sztafeta pokoleń trwa, że kultywujemy nasze tradycje niezależnie od kraju, w którym przychodzi nam żyć. I my w Senacie rozumiemy to doskonale, ponieważ Senat opiekuje się Polonią na całym świecie, w tym oczywiście Polonią zgromadzoną w Związku Polaków w Niemczech, z którym nieodłącznie związany jest Znak Rodła i Pięć Prawd Polaków” – podkreślił marszałek. „Teraz na szczęście za naszą zachodnią granicą świat wygląda lepiej, ale za wschodnią granicą toczy się wojna” – przypomniał marszałek prof. Tomasz Grodzki, podkreślając, że Ukraińcy walczą o to, by nikt nie negował istnienia narodu ukraińskiego. „Ci ludzie walczą o to samo, o co myśmy walczyli w czasach zaborów, prześladowań i w czasach komunizmu. Dlatego jesteśmy im winni wszelkie możliwe wsparcie, czemu Polacy wyraz dali w sposób wzbudzający podziw na całym świecie” – powiedział marszałek.

Na pamiątkę uroczystości Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wręczył dyrektor Domu Polskiego – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie Barbarze Szopińskiej, dyrektor I LO w Bytomiu Katarzynie Łozie, dyrektor I LO w Kwidzynie Joannie Późniak oraz marszałkowi województwa wielkopolskiego Markowi Woźniakowi kopie uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 września 2022 r. w sprawie upamiętnienia setnej rocznicy utworzenia Związku Polaków w Niemczech.

W związku z przypadającą w roku 2022 setną rocznicą powstania Związku Polaków w Niemczech w gmachu Senatu do 21 października br. prezentowane są dwie ekspozycje. Pierwsza z nich, zatytułowana „100-lecie utworzenia Związku Polaków w Niemczech”, prezentowana jest w Senacie z inicjatywy senatorów Kazimierza Kleiny i Adama Szejnfelda. Ma ona na celu upamiętnienie spuścizny kulturalnej, gospodarczej i politycznej Związku Polaków w Niemczech, który przez stulecie działa na rzecz ochrony interesów polskiej mniejszości narodowej zamieszkującej na ziemiach niemieckich.

Druga wystawa „Spod znaku Rodła” prezentuje wydarzenia związane z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości poprzez historie polskich szkół na terenie ówczesnych Niemiec. Wystawa została zorganizowana przez senator Halinę Biedę i senatora Leszka Czarnobaja, a przygotowana przy współpracy młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie. Ukazuje ona historię powstania pierwszego polskiego gimnazjum na terenie Niemiec w 1932 r. oraz polskiego gimnazjum w Kwidzynie w 1937 r.

senat.gov.pl; fot. Tomasz Paczos