Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, senatorowie z Komisji Zdrowia, Komisji Nadzwyczajnej do spraw klimatu oraz członkowie Parlamentarnego Zespołu do spraw Dzieci dyskutują 23 czerwca we Wrocławiu o wpływie zmian klimatu na zdrowie dziecka. Marszałek i senatorowie odwiedzili Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu „Przylądek Nadziei”, którego współtwórczynią jest przewodnicząca Zespołu, senator prof. Alicja Chybicka, spotkali się z kierownictwem szpitala, władzami wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, personelem kliniki i małymi pacjentami. Podczas wspólnego posiedzenia obu komisji i zespołu dyskutowano nad tym, jak zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie dzieci i młodzieży.

Na konferencji prasowej poprzedzającej posiedzenie Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki powiedział, że temat wpływu klimatu na nasze zdrowie przez wiele lat był niedoceniany. Dopiero w ostatnich latach buduje się przekonanie, że jakość powietrza i środowiska, które nas otacza, są ważne dla naszego zdrowia i mają wpływ na to, na co zachorujemy i jak długo będziemy żyli” – zauważył Marszałek. Podkreślił, że świat podejmuje różnorakie wysiłki, by klimat uczynić znośniejszym – zaangażowane są w to między innymi Parlament Europejski czy Unia Międzyparlamentarna, władze poszczególnych krajów, także Senat RP. Prof. Tomasz Grodzki przypomniał, że w Senacie powstała Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu, która pod przewodnictwem senatora Stanisława Gawłowskiego działa niezwykle aktywnie i mobilizuje inne władze do tego, by zmiany klimatu traktować poważnie. Marszałek Senatu zwrócił także uwagę, ze konstytucja nakłada na nas obowiązek szczególnej dbałości o dzieci i ocenił, że to co wraz z senatorami mógł zobaczyć w „Przylądku Nadziei” będzie dla Izby Wyższej impulsem do dalszej pracy legislacyjnej na rzecz najmłodszych. „To, czy młode pokolenie będzie zdrowe, czy będzie miało zapewniony dobry klimat i żyło w przyjazny środowisku, to jest dla nas zadanie fundamentalne” – podkreślił prof. Grodzki. Nawiązując do wizyty w „Przylądku Nadziei” Marszałek zaznaczył, że jest to miejsce szczególne, powstałe dzięki pasji ludzi, dla których zdrowie najmłodszych jest priorytetem. „Tak powinno wyglądać leczenie dzieci, dotkniętych chorobami onkologicznymi w całej Polsce”– powiedział Marszałek Senatu RP. Zapewnił też, że Izbabędzie nadal prowadzić prace legislacyjne, aby poprawić los młodych pacjentów. „Będziemy walczyć o pieniądze, aby nowoczesna medycyna mogła się rozwijać. Dzieci powinny żyć w przyjaznym środowisku, które pozwoli na długie i zdrowe życie” – powiedział Marszałek Grodzki.

Obecny na konferencji prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ocenił, że nie ma nic ważniejszego dla kwestii zdrowia, niż jakość powietrza. Podkreślił, że samorządy dokładają wielu starań, aby przeciwdziałać negatywnym zjawiskom w obszarze klimatu i środowiska. Prezydent Sutryk wyraził życzenia, by na poziomie centralnym powstał narodowy program, który „w sposób uczciwy i kompetentny” będzie traktował o kwestii ochrony powietrza. „Senat i komisje senackie to doskonałe miejsce, by stworzyć warunki do realizacji tych celów” – podkreślił. Prezydent Wrocławia poinformował też, że prof. Alicja Chybicka odbierze 24 czerwca br. z okazji Święta Miasta tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Jak zaznaczył, prof. Chybicka stworzyła miejsce, które daje życie i zdrowie nie tylko najmłodszym obywatelom miasta i województwa dolnośląskiego, ale także całej Polski. „To miejsce, z którego jesteśmy dumni i w którego rozwój mocno wierzymy” – mówił o”Przylądku Nadziei” Jacek Sutryk.

Senator Alicja Chybicka podkreśliła, że do budowy „Przylądka Nadziei” przyłożyło się wiele osób, bez których sukces tego miejsca nie byłby możliwy. „Gdziekolwiek bym nie była i czegokolwiek nie robiła, otaczają mnie fantastyczni ludzie, bez których nie byłoby tego <<Przylądka>>” – powiedziała. W jej ocenie „pediatria leczy przyszłość naszego narodu”. Prof. Chybicka oceniła, że to co się dzieje w zakresie zmian klimatu to jest „prawdziwy dramat” a reakcja na to co się dzieje powinna być natychmiastowa. Wyraziła nadzieję, że podczas studyjnego posiedzenia komisji i zespołu wypracowane zostaną takie sugestie, które pozwolą poprzez szybkie działania uzyskać pozytywne zmiany dla klimatu.

W konferencji prasowej uczestniczyli także rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu prof. dr hab. Piotr Ponikowski i dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dr Jakub Berezowski którzy mówili o działalności „Przylądka Nadziei”, o planach jego rozbudowy oraz o innych zamierzeniach związanych z działalnością na rzecz leczenia dzieci i młodzieży.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z towarzyszącymi mu senatorami odwiedził małych pacjentów w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego – Ponadregionalnym Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”. Klinika dysponuje Bankiem Komórek Krwiotwórczych Laboratorium Naukowym, w którym znajdują się zbiorniki z komórkami do przeszczepów, przechowywanymi w ciekłym azocie o temperaturze –196 st. C. W tym szpitalu mieści się także jedyna w Polsce sala doświadczania świata, służąca dzieciom do stymulowania wielu zmysłów. Klinika w ostatnich miesiącach przyjęła do szybkich przeszczepów dzieci z Kijowa, które uciekały przed wojną w Ukrainie.

W czasie posiedzenia Komisji Zdrowia, Komisji Nadzwyczajnej ds. klimatu oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci senatorowie, posłowie i eksperci zastanawiali się, jak zmiany klimatu oddziałują na zdrowie dzieci.

„Klimat wpływa na zdrowie dzieci, ale i na zdrowie nas wszystkich w sposób większy niż nam się to do tej pory wydawało. Mamy na to coraz więcej dowodów i cieszę się, że Senat jest w awangardzie tego ruchu, wywiera nacisk na władze wykonawcze, aby kwestie klimatu potraktowały poważnie” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając posiedzenie.

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci prof. Alicja Chybicka mówiła, że zdrowy człowiek może wyrosnąć tylko w perfekcyjnie funkcjonującym systemie zdrowia. Inną ważna kwestią jest edukacja. „Należy każdemu uzmysłowić, że życie jest krótkie (…), zmienić styl życia na taki, w którym jest czas dla dzieci. Zachorowalność dzieci na nowotwory jest coraz większa, jest to m.in. efekt niekorzystnego oddziaływania środowiska, zmian klimatu” – przekonywała prof. Alicja Chybicka.

Uczestnicy posiedzenia zastanawiali się także, co należy zmienić w ustawie o zdrowiu publicznym, aby poprawić zdrowie i zapewnić prawidłowy rozwój populacji młodych ludzi. Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera wskazała, że Narodowy Program Zdrowia zaproponowany w 2015 r. zawiera opis czynników ryzyka, a dziś jednym z nich są zmiany klimatu. W ciągu ostatnich dwóch lat zdrowie Polaków obciążyła pandemia. „Mówi się, że mamy dwie fale epidemii: jedną związaną z czynnikami zakaźnymi i drugą falę wszystkich chorób, które przez dwa lata nie były odpowiednio wcześnie diagnozowane i leczone. W wyniku tego mamy wzrost zgonów” – zauważyła Beata Małecka-Libera.

Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu Stanisław Gawłowski przypomniał, że wg różnych danych od 5 do 90 tys. Polaków umiera rocznie z powodu złej jakości powietrza, w grupie 50 zanieczyszczonych miast na świecie ponad 30 jest w Polsce, 85 procent węgla do ogrzewania domów na terenie Unii Europejskiej spalanych jest w Polsce. Wskazał na konieczność podjęcia systemowych działań niezbędnych do zapobiegania zmianom klimatu. „Bardzo istotne są działania na poziomie lokalnym, zmierzające do zazielenienia obszarów, a nie ich betonozy” – podsumował. Senator Gawłowski mówił o potrzebach zelektryfikowania ciepłownictwa i zachęcania samorządów do rozbudowy transportu publicznego. Ostrzegał przed stepowieniem coraz większych terenów w Polsce.

źródło: senat.gov.pl