Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

Rusza pilotażowy program zabezpieczenia płodności u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie. Miasto przeznaczy na ten cel 300 tys. zł w latach 2022-23.

Nowotwory złośliwe są obecnie jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych na całym świecie. Leczenie chorób onkologicznych, zwłaszcza chemioterapią, wpływa na płodność i układ płciowy pacjentów. W skrajnych przypadkach leczenie może prowadzić nawet do trwałej niepłodności.

Warto podkreślić, że współczesna medycyna dysponuje różnymi sposobami zwiększającymi możliwość zachowania płodności po leczeniu onkologicznym. Co istotne, zabezpieczenie płodności u pacjentów onkologicznych, określane terminem oncofertility, jest możliwe zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Dlatego Wrocław rozpoczyna pilotażowy program polityki zdrowotnej „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie na lata 2022-2023”.

Adresatami programu są mieszkańcy Wrocławia w wieku od 18. do 40. roku życia, u których stwierdzono ryzyko utraty płodności w związku ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Mają oni prawo skorzystać z dofinansowania do jednej procedury zabezpieczenia płodności na okres 24 miesięcy (mrożenie materiału genetycznego) tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UWM.

Prawo w Polsce umożliwia mrożenie materiału genetycznego pacjentek i pacjentów chorych ma raka, jednak NFZ nie zapewnia finansowania tych procedur.

Budżet programu we Wrocławiu na lata 2022-2023 to 300 000 zł. Szacowany koszt jednostkowy uczestnictwa wynosi odpowiednio: 2 340 zł dla mężczyzn i 6 300 zł dla kobiet.

Pilotaż obejmie 30 kobiet i 30 mężczyzn. W piątek 17, czerwca, ogłoszony został konkurs na operatora medycznego, który będzie kwalifikował pacjentów, pobierał i mroził materiał genetyczny.

To doskonały pomysł. Wrocław był pierwszym miastem, które zdecydowało się finansować szczepienia przeciwko HPV dla chłopców i jednym z niewielu, które dofinansowuje procedury In vitro, a to kolejny ważny program. Teraz kluczowe będzie dotarcie z odpowiednią informacją do pacjentów ocenia prof. Alicja Chybicka, która od 45 lat walczy o życie chorych na nowotwory dzieci.

Szacuje się, że problemem niepłodności może być dotkniętych ponad 42 tys. mieszkańców Wrocławia. W tej grupie są także osoby, które z powodu zachorowania na nowotwory złośliwe nie mogły zrealizować swoich planów.

źródło: wroclaw.pl