Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

Najwyższy czas, aby, nie wypominając sobie zaniedbań, zaniedbania te naprawić i zatroszczyć się o naszych braci mniejszych – apelowała Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, otwierając w Senacie 5 sierpnia br. wystawę prac plastycznych dzieci i młodzieży, które wpłynęły na zorganizowany przez nią konkurs "Zwierzę to nie rzecz". Wystawa prezentuje 46 prac wybranych spośród ponad 200 nadesłanych na konkurs obrazów, rysunków i kolaży. Jego celem było uwrażliwienie młodych ludzi na krzywdę zwierząt, a także kształtowanie postaw szacunku dla otaczającego nas środowiska naturalnego i budowanie odpowiedzialności za stan naszej planety.

Wicemarszałkini podkreśliła, że „konkurs udowodnił, jak wielką wrażliwość mają najmłodsi”. „My, dorośli, powinniśmy się od nich uczyć. Zapomnieliśmy, że ziemia to nasz wspólny dom" – podkreśliła.

W uroczystości wzięła udział także Kobra – owczarek niemiecki, który służy w Straży Marszałkowskiej. Jak mówiła Gabriela Morawska-Stanecka, jest ona emanacją hasła konkursu. "Zwierzę to nie rzecz, zwierzę to żyjąca i czująca istota, która została udomowiona przez człowieka i na rzecz człowieka pracuje. Istota, która człowieka kocha bezgraniczną miłością” – podkreśliła Wicemarszałkini. Przypomniała, że 23 lipca br. Senat przyjął ustawę regulującą status zwierząt pracujących w Policji i innych służbach, „by chronić i ratować życie ludzi w różnych sytuacjach zagrożenia”. Objęcie takich zwierząt systemem tzw. emerytur, czyli zwrotu kosztów leczenia weterynaryjnego i dodatków wypłacanych opiekunom tych zwierząt po ustaniu służby jest, zdaniem Wicemarszałkini, „miarą naszej cywilizacji”.

Gabriela Morawska-Stanecka złożyła także podziękowania Marszałkowi Senatu RP prof. Tomaszowi Grodzkiemu, jurorom i jurorkom konkursu oraz wszystkim tym, bez których zaangażowania wystawa nie byłaby możliwa. Szczególne podziękowania skierowała na ręce senator Joanny Sekuły, która była ambasadorką konkursu.

Wystawa prezentowana będzie w holu na parterze budynku Senatu od 30 lipca do 15 września br.