Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

To czas, kiedy powinno się składać życzenia lekarzom i przedstawicielom innych zawodów medycznych, ale w czasie trwającej pandemii należą się im szczególne podziękowania i wyrazy wsparcia – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas konferencji prasowej 7 kwietnia br., w obchodzony tego dnia Światowy Dzień Zdrowia. W konferencji prasowej z Marszałkiem, który sam jest lekarzem, wzięły udział również przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca tej komisji prof. Alicja Chybicka i członek komisji, senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

Marszałek Senatu podkreślił, że co roku Światowy Dzień Zdrowia obchodzony był uroczyście, ale w dobie pandemii jest ono przysłonięte ciężką pracą wszystkich: od lekarzy przez pielęgniarki rehabilitantów, fizjoterapeutów, psychologów, ratowników, kierowców i wszystkich którzy na co dzień pracują, ratując nasze życie nie tylko z powodu pandemii. „Dlatego tą konferencją chcielibyśmy im złożyć ogromny hołd” – podkreślił prof. Grodzki.

Senator Beata Małecka – Libera złożyła życzenia medykom w imieniu senackiej Komisji Zdrowia. Zwróciła uwagę, że „wszyscy dzisiaj powinniśmy podziękować za codzienny trud i za ten maksymalny wysiłek jaki towarzyszy pracy wszystkim pracownikom medycznym „Bardzo jesteśmy wdzięczni za wasz codzienny trud i za waszą codzienną pracę” – podkreśliła.

Senator Alicja Chybicka życzyła medykom "przetrwania tej bardzo trudnej sytuacji”. Senator Agnieszka Gorgoń-Komor zwróciła natomiast uwagę, że medycy nie chcą być już nazywani bohaterami z pierwszej linii frontu. „Oni chcą przeżyć pandemię i pomóc przeżyć ją pacjentom” – zaznaczyła.

Uczestnicy konferencji odnieśli się także do aktualnej sytuacji, dotyczącej walki z pandemią koronawirusa. Marszałek Tomasz Grodzki ocenił, że nadszedł już moment na otwarcie szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich chętnych. „Zanosi się na to, że za chwilę szczepionek na COVID-19 będzie dużo i to jest ten moment, kiedy powinniśmy otworzyć wrota dla wszystkich chętnych: dla tych szczególnie zagrożonych i tych, którzy po prostu chcą się zaszczepić” - powiedział Marszałek Senatu. Podkreślił, że teraz, gdy jesteśmy w stanie wojny z wirusem „rola tych, którzy są najbliżej obywateli - samorządowców, okazuje się większa niż przypuszczaliśmy”. „Samorządy ratują obywateli. Oni mają zazwyczaj inne zadania, ale w tej chwili, kiedy hasło jest: wszystkie ręce na pokład, samorządy zdają egzamin i wespół z rzeszami medyków starają się robić wszystko, abyśmy jak najszybciej wrócili do normalności” – powiedział prof. Grodzki. Przypomniał, że już w styczniu pojawiały się apele, by system szczepień organizować tak, by to rząd zapewniał szczepionki, a szczepienia odbywały się w punktach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). ”Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi, wymyślać koła na nowo” – podkreślił Marszałek Senatu. „I to jest zadanie rządu: zapewnijcie nam szczepionki, a samorządy i POZ resztę załatwią i w ciągu 15 tygodni zbudujemy odporność populacyjną” – dodał.

Senator Alicja Chybicka oceniła, że kalendarz szczepień, który został przygotowany, „nie jest doskonały”. Jej zdaniem w grupach wiekowych pierwszeństwo w szczepieniach powinny mieć osoby przewlekłe chore. „Apeluję o zaszczepienie rodziców dzieci chorych na nowotwory i rodzin osób poddanych zabiegom transplantacyjnym”- mówiła prof. Chybicka.

Senator Agnieszka Gorgoń-Komor, powołując się na doświadczenia z oddziału szpitalnego, na którym pracuje, zwróciła uwagę, na problemy z ratowaniem chorych na COVID-19, bo powstają oddziały covidowe niewyposażone w sprzęt dla tlenoterapii. „Każda taka maszyna może uratować życie” - podkreślała.

Senator Beata Małecka-Libera skierowała otwarte pytania do ministra zdrowia: kiedy wreszcie w Polsce będzie prawdziwy system testowania, kiedy wreszcie epidemia będzie zarządzana przez ekspertów, kiedy będzie strategia opieki dla osób z innymi chorobami niż COVID-19, a także kiedy skończy się chaos w zarządzaniu organizacją szczepień. „To są wyzwania naszego systemu i na odpowiedzi w tej sprawie czekam od pana ministra”
- powiedziała przewodnicząca Komisji Zdrowia.