Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

Ustawa budżetowa na 2021 rok będzie głównym przedmiotem obrad rozpoczętego w poniedziałek, 11 stycznia br. posiedzenia Senatu – poinformował na briefingu prasowym Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Jak zaznaczył Marszałek, Senat ma czas do wtorku, 12 stycznia br. na zakończenie swoich prac nad budżetem, wtedy mija bowiem przewidziany dla Izby termin 20 dni na zajęcie stanowiska wobec tej ustawy. „Jest to bardzo rozległa praca, wiem, że będą zgłaszane liczne poprawki dotyczące między innymi wsparcia medyków w walce z COVID 19, wsparcia onkologii czy nauczycieli, jak również poprawki regionalne, zgłaszane przez senatorów ze wszystkich opcji” – powiedział prof. Grodzki. Dodał, że pracom nad budżetem będzie poświęcony prawdopodobnie cały pierwszy dzień obrad Senatu. Głosowanie natomiast zostanie przeprowadzone we wtorek wieczorem.

Marszałek Senatu poinformował także, że grupa senatorów złożyła projekt rezolucji Senatu RP wspierającej Kongres Stanów Zjednoczonych dotknięty – jak to określił – „zamachem na cytadelę demokracji, jaką jest wzgórze Kapitolu i budynek się tam znajdujący”. „Chcemy przekazać wyrazy solidarności z kongresem Stanów Zjednoczonych” – podkreślił Marszałek.

Jak poinformował prof. Tomasz Grodzki, we wtorek 12 stycznia br. wraz z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek będzie współprzewodniczył posiedzeniu przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się w formie wideokonferencji. W środę 13 stycznia br. senatorowie spotkają się – także w formie wideokonferencji –z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie Marošem Šefčovičem. To spotkanie, jak powiedział Marszałek Senatu, będzie poświęcone przyszłości i wizji funkcjonowania Wspólnoty Europejskiej.