Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

Uroczysta sesja Rady Miejskiej odbywa się w dniu Święta Wrocławia - 24 czerwca. W tym roku, z powodu trwającej epidemii COVID-19, została przesunięta na 24 września. Uroczystości odbyły się w Sali Wielkiej Ratusza przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego. Tradycyjnie, wrocławskie święto było poprzedzone złożeniem kwiatów w kaplicy Rajców Miejskich w bazylice św. Elżbiety, z udziałem władz miasta, radnych Wrocławia i zaproszonych gości.

– Myślę, że wszyscy oczekiwaliśmy na ten dzień. Tak ci z Państwa wyróżnieni przez Radę Miejską, my wszyscy nawykli do tego, że wydarzenia te powinny mieć przecież miejsce w dniu święta Wrocławia, jak i nasze miasto. Dzisiaj Szanowni Państwo dopełnia się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z 24 czerwca 2020 roku. Dzisiaj swój finał znajdą podjęte wówczas uchwały. Dzisiaj wreszcie, w tym dziwnym i szalonym roku, chcemy pokazać, że Wrocław potrafi się także cieszyć - na przekór przeciwnościom – powiedział Jacek Sutryk

Szczególnym wydarzeniem uroczystości będzie odsłonięcie w Sukiennicach przez prezydenta Wrocławia oraz przewodniczącego Rady Miejskiej tablicy poświęconej 30. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego.

Najważniejszy punkt programu, uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia we wnętrzu Starego Ratusza, łączyła się z wręczeniem tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia i przyznanych przez miasto i prezydenta nagród.

Honorowy Obywatel Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus”:

Maciej Łagiewski - wieloletni dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, za szczególne zasługi w działaniu na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego oraz propagowania historii Wrocławia i Dolnego Śląska.

Złota Odznaka Honorowa Wrocławia Wratislavia Grato Animo – „Wrocław z wdzięcznością”

W tym roku laureatką tego prestiżowego wyróżnienia została znana i ceniona wrocławska poetka Urszula Kozioł.

Nagrody Wrocławia

Alicja Chybicka
profesor nauk medycznych, autorytetowi w dziedzinie pediatrii, transplantacji szpiku, onkologii i hematologii dziecięcej, za stworzenie we Wrocławiu wiodącego w Polsce ośrodka onkologii dziecięcej;

Bogusław Danielewski
aktor z ponad 70-letnim stażem artystycznym na wrocławskich scenach.

Marcin Drąg
profesor nauk chemicznych, kierownik Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej – za badania naukowe otwierające nowe perspektywy w walce z koronawirusem;

Piotr Szyber
profesor nauk medycznych, były kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu – za osiągnięcia w dziedzinie transplantologii;

Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne
za promowanie wiedzy o dziedzictwie wrocławskiej architektury militarnej.

Nagrody Prezydenta Wrocławia
Towarzystwo Miłośników Wrocławia
za wieloletnią działalność na rzecz lokalnej społeczności

Andrzej Hrehorowicz
za wkład wniesiony w rozwój sportu akademickiego;

Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu
za wychowywanie młodego pokolenia w szacunku do tradycji rzemieślniczych;

dr inż. Zbigniew Sebastian
za wkład wniesiony w rozwój wrocławskiej i dolnośląskiej przedsiębiorczości;

prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Simon
za zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego w czasie zagrożenia wywołanego COVID-19;

Stowarzyszenie Non In Solo Pane Vid(v)it Homo
za propagowanie wartości społeczno-kulturalnych;

Firma Techland
za budowanie pozycji Wrocławia w sferze biznesu.

Prezydent Jacek Sutryk bardzo podziękował wszystkim wyróżnionym za to, co już zrobili dla Wrocławia i jego mieszkańców.

– Patrzę na nowego honorowego obywatela naszego miasta, który swoją pracą pokazał nam, jak dobrze i mądrze budować przyszłość na fundamencie przeszłości. Dzisiejszy dzień zapisze się w historii Wrocławia. Dzisiejszy dzień zapiszemy razem. Cieszmy się tym dniem. Cieszmy się Wrocławiem. Niech to przedłużone święto naszego miasta buduje w nas dobrą dumę z Wrocławia. Bo dzięki wszystkim Państwu możemy być dumni z Wrocławia – powiedział m.in. prezydent miasta.

www.wroclaw.pl