Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

Dziesięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w tragicznej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, które leciały na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie samolotu był prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, dowództwa sił zbrojnych oraz organizacji społecznych.

Wśród ofiar katastrofy było troje senatorów: Krystyna Bochenek, Janina Fetlińska i Stanisław Zając. Przypominamy sylwetki tych wybitnych parlamentarzystów.

Krystyna Bochenek - dziennikarka, senator V, VI i VII kadencji. Ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Długie lata pracowała w Polskim Radiu Katowice. Będąc senatorem, nadal współpracowała z prasą i telewizją. W swojej dziennikarskiej pracy zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Wymyśliła ogólnopolskie Dyktando - największą imprezę w kraju promującą poprawność polszczyzny. Inicjowała wiele wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku. Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana przez różne środowiska. W Senacie V kadencji pracowała w Komisji Kultury i Środków Przekazu. W VI kadencji przewodniczyła tej komisji. Z jej inicjatywy Senat ustanowił rok 2006 Rokiem Języka Polskiego. W Senacie VII kadencji sprawowała funkcję wicemarszałka, była członkiemKomisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Nie należała do żadnej partii, była członkinią Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, senatorem z Katowic.

Janina Fetlińska - pielęgniarka, doktor nauk medycznych, senator VI i VII kadencji. Całe swoje życie zawodowe związana była z ochroną zdrowia. Ukończyła studia na Wydziale Pielęgniarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa (1986 r.), specjalizację pierwszego stopnia z medycyny społecznej (1984 r.) i drugiego stopnia z organizacji ochrony zdrowia (1986 r.). W latach 2002-2005 była nauczycielem akademickim i dyrektorem Instytutu Ochrony Zdrowia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie. W latach 1998-2005 sprawowała mandat radnego powiatu ciechanowskiego. Od 2004 r. należała do Prawa i Sprawiedliwości, zasiadała w Radzie Politycznej tej partii. W Senacie VI kadencji była wiceprzewodniczącą Komisji Zdrowia oraz członkiem Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. W Senacie VII kadencji pracowała w Komisji Zdrowia i Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Była senatorem z Płocka.

Stanisław Zając - adwokat, poseł na Sejm RP I, III, V i VI kadencji, od 2008 r. senator VII kadencji. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był sędzią i adwokatem, doradcą "Solidarności", w okresie stanu wojennego obrońcą działaczy opozycyjnych w licznych procesach politycznych. W 1993 r. założył własną kancelarię adwokacką w Jaśle. Był członkiem Prawa i Sprawiedliwości, zasiadał w Radzie Politycznej tej partii. W Sejmie I kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości, pracował w Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej, Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu oraz Komisji Nadzwyczajnej do zbadania skutków stanu wojennego. Był wicemarszałkiem Sejmu III kadencji. W Sejmie V i VI kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W Sejmie V kadencji pracował w Komisji Łączności z Polakami za Granicą, a w VI kadencji - w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. W Senacie VII kadencji przewodniczył Komisji Obrony Narodowej, pracował w Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Był wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Był senatorem z Krosna.

W katastrofie smoleńskiej zginęło trzech byłych senatorów. Byli to Lech Kaczyński, Maciej Płażyński i Krzysztof Putra.

Lech Kaczyński - senator I kadencji, poseł na Sejm I i IV kadencji. W latach 1992–1995 pełnił funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli. W rządzie Jerzego Buzka był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym (2000–2001). Od 2002 do 2005 r. prezydent Warszawy, a od 2005 r. Prezydent RP. Współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość i jej pierwszy prezes (2001–2003). Uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych, był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistą w zakresie prawa pracy.

Maciej Płażyński - wicemarszałek Senatu VI kadencji, marszałek Sejmu III kadencji. Wojewoda gdański w latach 1990–1996. Jeden z założycieli i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej oraz jej klubu parlamentarnego. Był członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od 2008 r. prezes "Wspólnoty Polskiej".

Krzysztof Putra - wicemarszałek Senatu VI kadencji, wicemarszałek Sejmu VI kadencji. Od sierpnia 1980 należał do Niezależnego Samorządnego Związku Solidarność. W 1990 r. objął funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego Porozumienia Centrum. W 2001 był jednym ze współzałożycieli Prawa i Sprawiedliwości. Przed śmiercią sprawował funkcję prezesa PiS regionu podlaskiego. W latach 2002–2005 zasiadał w sejmiku podlaskim.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 15 posłów. Byli to wicemarszałkowie Sejmu: Krzysztof Putra (wicemarszałek Senatu VI kadencji) i Jerzy Szmajdziński oraz posłowie: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga–Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński (wicemarszałek Senatu VI kadencji), Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek–Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas.