Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

4 lutego odbyły się senackie komisje zdrowia i środowiska. Przedmiotem obrad były m.in. koronawirus oraz problemy samorządów z gospodarką odpadami.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował senacką Komisję Zdrowia, że poza 30 osobami ewakuowanymi z Wuhanu hospitalizowanych jest jeszcze 5 osób z podejrzeniem koronawirusa. Podał też, że dotąd nie potwierdzono przypadków zachorowania na koronawirusa w Polsce. Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała koronawirusa 2019 za zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu transgranicznym. W związku z tym Polska ma obowiązek sprawować nadzór epidemiologiczny, za co odpowiada główny inspektor sanitarny. „Wszystkie służby są w pełnej gotowości. Jesteśmy gotowi na pojawienie się koronawirusa w Polsce" – zadeklarował senator Waldemar Kraska.

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba poinformował Komisję Środowiska oraz licznie zgromadzonych przedstawicieli branż odpadowych i samorządowców, że zlecił analizę, która ma wykazać, jak zatrzymać wzrost opłat za śmieci od mieszkańców. Podał, że w 2018 r. w Polsce poddawano recyklingowi 36 proc. odpadów, a w 2020 musi to być już 50 proc. Zwrócił uwagę, że wzrost opłat wiązał się m.in. z tym, że dotychczasowe stawki za odbiór śmieci były często nierealne i nie pozwalały na właściwe zagospodarowanie odpadów. Uczestniczący w posiedzeniu komisji politycy, przedstawiciele branż odpadowych i samorządowcy podkreślali, że wzrosty opłat za śmieci wahają się w gminach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent. Wskazywali, że miało to także związek ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi np. zabezpieczeń przeciwpożarowych i kaucji gwarancyjnych dla firm śmieciowych, rosnącymi opłatami marszałkowskimi, wzrostem opłat za prąd czy transport. Na posiedzeniu Komisji kolejnego dniaminister klimatu Michał Kurtyka poinformował o priorytetowych zadaniach  jego resortu na 2020 r. Główny cel to bezpieczna ewolucja systemu energetycznego, gwarantująca synergię między systemem konwencjonalnym a nowymi źródłami. Wymienił on w tym kontekście starzejące się aktywa energetyczne i rozwój źródeł nisko- i zeroemisyjnych, takich jak fotowoltaika, neutralność klimatyczną, ideę europejskiego zielonego ładu, wykorzystanie źródeł lokalnych np. scentralizowanych sieci ciepłowniczych, oddolną transformację energetyczną. Minister Kurtyka zapowiedział powołanie pełnomocnika rządu ds. źródeł odnawialnych energii.