Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

Połączone komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska 9 stycznia 2020 r. zarekomendowały przyjęcie przez Senat specustawy ws. ASF bez poprawek.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt została uchwalona przez Sejm w grudniu. Uprawnia  policję oraz wojsko do odstrzału sanitarnego dzików. Wprowadza zwiększenie bioasekuracji, zakaz blokowania polowań i przewiduje powołanie Łowczego Krajowego. Ustawa powstała po tym, jak wirus przeniósł się na zachód Polski. Od 14 listopada do 15 grudnia ubr. potwierdzono 53 przypadki ASF u dzików w tej części kraju.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński mówił, że nowe przepisy pozwolą na zastosowanie skuteczniejszych metod ochrony przed wirusem. Poinformował, że "ustawa oparta jest o najlepsze, sprawdzone (...) wzorce tych partnerów, którzy skutecznie walczą z ASF" - Czech, Belgii, Francji i Niemiec.

Senatorowie opozycji zwracali uwagę m.in. na zbyt szybkie tempo procedowania ustawy w Sejmie, na przeznaczanie zbyt małych środków na walkę z chorobą i brak systemu rekompensat dla samorządów za budowę płotów zabezpieczających przed jej rozprzestrzenianiem się. Zgłosili oni kilkanaście poprawek do ustawy. Proponowali m.in., aby rolnikom, którzy hodują do 50 sztuk trzody chlewnej, zwracać koszty bioasekuracji i aby więcej środków było przeznaczonych na poszukiwanie padłych na ASF dzików.