Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.          AKCEPTUJĘ

W Urzędzie Miasta w Głubczycach 23 marca 2023 r. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu poświęcone realizacji unijnej strategii „Od pola do stołu”. Zdaniem Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego, który uczestniczył w posiedzeniu zmierzamy w dobrym kierunku, ale jesteśmy na początku wdrażania tej polityki.

Marszałek podkreślił, że potrzebujemy żywności lokalnej, zdrowej, ale nie unikniemy importu żywności. Powiedział, że wśród senatorów jest wielu lekarzy, samorządowców i zapewnił, że Senat będzie zawsze wpierać polską produkcję i polską żywność pod warunkiem, że będzie ona jak najmniej przetworzona, jak najzdrowsza i dostępna ekonomicznie. Więc, w ocenie Marszałka, jest jeszcze dużo do zrobienia. Wyraził przekonanie, że nasze młodsze pokolenie zmobilizuje nas, żeby zmodyfikować nasze nawyki żywieniowe, zgodnie z rozwojem cywilizacyjnym. Zaznaczył, że z punktu widzenia Senatu istotna jest ogólnokrajowa skala tej wdrażanej polityki.

„Chcemy, by rolnicy, producenci żywności spojrzeli na unijną strategię, jako na szansę usprawniającą ich produkcję i dostosowanie do współczesnych wyzwań” – powiedział przewodniczący komisji senator Stanisław Gawłowski. Podkreślił, że „nie bez przyczyny spotykamy się w powiecie głubczyckim. To jest region, który rolnictwem stoi. W naszym przekonaniu najlepiej wysłuchać tych ludzi, którzy bezpośrednio w tym obszarze pracują i wiedzą jak strategię tę wdrażać”. Senator Gawłowski ocenił, że rząd ograniczył konsultacje z organizacjami społecznymi i samorządowcami w sprawach istotnych dla kraju. „Inaczej jest w Senacie. Bardzo aktywnie spotykamy się i rozmawiamy, nie tylko w Warszawie. Chcemy słuchać i rozmawiać o tym, co jest istotne” – zaznaczył.

O wdrażaniu unijnej strategii mówił Powiatowy Lekarz Weterynarii w Prudniku Marek Wisła. Opowiedział, jakie możliwości ma rolnik, hodowca, drobny przedsiębiorca by zaoferować swoje produkty pochodzenia zwierzęcego klientom. Mówił o trzech rodzajach działalności, które to umożliwiają. Są to Marginalna, Lokalna i Ograniczona, Sprzedaż Bezpośrednia, Rolniczy Handel Detaliczny. Scharakteryzował te typy działalności i podawał konkretne przykłady. Mówił także o nadzorze weterynaryjnym.

Dr inż. Piotr Bębenek z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej mówił o strategii w ujęciu ekonomicznym. Podkreślił, że kilka razy dziennie podejmujemy decyzję co zjeść, kiedy zjeść, z kim zjeść. Te decyzje mają charakter czasem przemyślany, czasem impulsywny, czasem podyktowany genetycznie, zwyczajowo. Zdaniem naukowca konieczna jest tu edukacja, żeby te decyzje podejmować świadomie. Handlowcy w większych opakowaniach sprzedają żywność taniej, my ją kupujemy, a potem często wyrzucamy. Wskazywał, że żywność się marnuje na całej długości łańcucha żywieniowego – w transporcie, na etapie przechowywania. Podkreślił, że rocznie marnuje się 173 kg rocznie na 1 mieszkańca, 1322 zł na jednego mieszkańca, czyli w Polsce wyrzucamy 50 mld zł rocznie. Piotr Bębenek dodał, że należy także zwrócić większą uwagę na popularyzację osiągnięć naukowców, które zastosowane przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne.

Kierownik Referatu Rozwoju Wsi w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego Justyna Osiecka-Sułek opowiedziała o wsparciu samorządu lokalnego dla wdrażanej strategii w ramach programu „Opolskie ze smakiem”. Wskazywała, że żywność lokalna to produkty wytwarzane i przetwarzane w najbliższej okolicy. Decydując się na kupno żywności lokalnej zwracamy uwagę na sezonowość i świeżość, akceptujemy naturalne niedoskonałości produktów, zwracamy uwagę na opakowanie - przyjeżdżamy do producenta ze swoimi opakowaniami. Decydujące jest w korzystaniu z tego rynku lokalnego jak daleko jesteśmy w stanie jechać, żeby kupić taką żywność lokalną. W USA ludzie jadą nawet 160 km, w Anglii - 80 km, w Polsce – 10, 15 km. Mówiła także o nawykach żywieniowych i zachwalała kuchnię naszych babek; mięso jadało się raz w tygodniu i od święta, warzywa przechowywało się w kopcach – bez konserwantów. Justyna Osiecka-Sułek opowiedziała też o produktach regionalnych opolskich certyfikowanych przez UE.

W posiedzeniu udział wzięli m.in. Wicemraszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, wiceprzewodniczące Komisji: Danuta Jazłowiecka, Magdalena Kochan, senatorowie: Marcin Bosacki, Halina Bieda, Beniamin Godyla, Alicja Chybicka, Joanna Sekuła, Ewa Matecka, Janusz Pęcherz, Leszek Czarnobaj, Wadim Tyszkiewicz, burmistrz Głubczyc Adam Krupa, eksperci i zaproszeni goście.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wręczył pamiątkowy medal Senatu burmistrzowi Głubczyc Adamowi Krupie. „Przyznajemy to wyróżnienie tym, którzy zasłużyli się dla Izby Wyższej” – podkreślił prof. Grodzki. Marszałek zaprosił uczestników posiedzenia do obejrzenia wystawy „Senat wczoraj i dziś”, która przyjechała do Głubczyc wraz z komisją.

Strategia „Od pola do stołu” jest elementem Zielonego Ładu. Uwzględnia ona w kompleksowy sposób wyzwania związane ze zrównoważonymi systemami żywnościowymi i podkreśla znaczenie związków między zdrowiem ludzi, zdrowiem społeczeństwa i zdrowiem planety. Strategia zakłada bardzo ambitne cele, takie jak: redukcja zużycia pestycydów, antybiotyków i nawozów, zwiększenia udziału rolnictwa ekologicznego.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz członkowie Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu odbyli wizytę studyjną w Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu.

Senatorowie podczas wizyty w województwie opolskim zobaczyli jak wygląda proces produkcji w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Bieruń w Głubczycach. Odwiedzili gospodarstwo rolne Alfreda Schewiora w Ostrożnicy w Gminie Pawłowniczki, gdzie spotkali się z wójtem gminy Jerzym Treffonem.

Członkowie Komisji spotkali się z młodzieżą w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu. Wzięli udział w debacie z uczniami nt. zmian klimatycznych i gospodarki wodnej w dorzeczu Odry. Wysłuchali też koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wręczył pamiątkowy medal Senatu dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu Agnieszce Kossakowskiej. W spotkaniu z młodzieżą uczestniczyli także starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Paweł Masełko oraz prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska.

W wizycie studyjnej udział wzięli m.in. Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, przewodniczący Komisji Stanisław Gawłowski, wiceprzewodniczące Komisji: Danuta Jazłowiecka, Magdalena Kochan, senatorowie: Marcin Bosacki, Halina Bieda, Beniamin Godyla, Alicja Chybicka, Joanna Sekuła, Ewa Matecka, Janusz Pęcherz, Leszek Czarnobaj oraz Wadim Tyszkiewicz.